Hvězda na útěku: Hubble pozoroval hvězdu vystřelenou před 540 lety

27.03.2017 - Stanislav Mihulka

Hubbleho vesmírný teleskop vystopoval vesmírné drama v souhvězdí Orionu

Rychlé hvězdy -<p>Mlhovinou v Orionu se řítí tři hvězdy z rozpadlého hvězdného systému</p>
Rychlé hvězdy -

Mlhovinou v Orionu se řítí tři hvězdy z rozpadlého hvězdného systému


Reklama

Hvězdy obvykle spořádaně obíhají centrum galaxie. Občas ale astronomové objeví hvězdu, která se řítí vesmírem jako splašená (anglicky jsou tyto hvězdy označované jako runaway stars).

Astronomové, které vedl Kevin Luhman z Pensylvánské státní univerzity, pomocí Hubbleho vesmírného teleskopu vystopovali jednu takovou splašenou hvězdu v Mlhovině Orionu, ve vzdálenosti asi 1 300 světelných let od Země.

Trojice splašených hvězd

Hvězda se nachází v oblasti zvané Mlhovina Kleinmann-Low. Už dříve se zde podařilo najít dvě takové rychlé hvězdy, známé jako „Becklin-Neugebauer (BN)“ a „source I.“. Nyní k nim přibyla třetí, označovaná jako „source X“. Kevinu Luhmanovi se navíc podařilo objasnit, co se s hvězdami stalo.

TIP: Velká mlhovina v Orionu: Bouřlivý svět, který spěje k zániku

Všechny tři rychle se pohybující hvězdy byly součástí hvězdného systému několika hvězd. Podle všeho to byl velmi mladý systém a kolem hvězd možná ještě jsou protoplanetární disky. Před 540 lety tam došlo k dramatické události, při které gravitační síly odpálily hvězdy ze soustavy úctyhodnou rychlostí. Nově objevená hvězda urazí za hodinu 210 tisíc kilometrů

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, K. Luhman (Penn State University), and M. Robberto (STScI)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907