Hvězda na útěku: Hubble pozoroval hvězdu vystřelenou před 540 lety

27.03.2017 - Stanislav Mihulka

Hubbleho vesmírný teleskop vystopoval vesmírné drama v souhvězdí Orionu

Rychlé hvězdy -<p>Mlhovinou v Orionu se řítí tři hvězdy z rozpadlého hvězdného systému</p>
Rychlé hvězdy -

Mlhovinou v Orionu se řítí tři hvězdy z rozpadlého hvězdného systému


Reklama

Hvězdy obvykle spořádaně obíhají centrum galaxie. Občas ale astronomové objeví hvězdu, která se řítí vesmírem jako splašená (anglicky jsou tyto hvězdy označované jako runaway stars).

Astronomové, které vedl Kevin Luhman z Pensylvánské státní univerzity, pomocí Hubbleho vesmírného teleskopu vystopovali jednu takovou splašenou hvězdu v Mlhovině Orionu, ve vzdálenosti asi 1 300 světelných let od Země.

Trojice splašených hvězd

Hvězda se nachází v oblasti zvané Mlhovina Kleinmann-Low. Už dříve se zde podařilo najít dvě takové rychlé hvězdy, známé jako „Becklin-Neugebauer (BN)“ a „source I.“. Nyní k nim přibyla třetí, označovaná jako „source X“. Kevinu Luhmanovi se navíc podařilo objasnit, co se s hvězdami stalo.

TIP: Velká mlhovina v Orionu: Bouřlivý svět, který spěje k zániku

Všechny tři rychle se pohybující hvězdy byly součástí hvězdného systému několika hvězd. Podle všeho to byl velmi mladý systém a kolem hvězd možná ještě jsou protoplanetární disky. Před 540 lety tam došlo k dramatické události, při které gravitační síly odpálily hvězdy ze soustavy úctyhodnou rychlostí. Nově objevená hvězda urazí za hodinu 210 tisíc kilometrů

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, K. Luhman (Penn State University), and M. Robberto (STScI)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907