Hvězda na útěku: Hubble pozoroval hvězdu vystřelenou před 540 lety

27.03.2017 - Stanislav Mihulka

Hubbleho vesmírný teleskop vystopoval vesmírné drama v souhvězdí Orionu

Rychlé hvězdy -<p>Mlhovinou v Orionu se řítí tři hvězdy z rozpadlého hvězdného systému</p>
Rychlé hvězdy -

Mlhovinou v Orionu se řítí tři hvězdy z rozpadlého hvězdného systému


Reklama

Hvězdy obvykle spořádaně obíhají centrum galaxie. Občas ale astronomové objeví hvězdu, která se řítí vesmírem jako splašená (anglicky jsou tyto hvězdy označované jako runaway stars).

Astronomové, které vedl Kevin Luhman z Pensylvánské státní univerzity, pomocí Hubbleho vesmírného teleskopu vystopovali jednu takovou splašenou hvězdu v Mlhovině Orionu, ve vzdálenosti asi 1 300 světelných let od Země.

Trojice splašených hvězd

Hvězda se nachází v oblasti zvané Mlhovina Kleinmann-Low. Už dříve se zde podařilo najít dvě takové rychlé hvězdy, známé jako „Becklin-Neugebauer (BN)“ a „source I.“. Nyní k nim přibyla třetí, označovaná jako „source X“. Kevinu Luhmanovi se navíc podařilo objasnit, co se s hvězdami stalo.

TIP: Velká mlhovina v Orionu: Bouřlivý svět, který spěje k zániku

Všechny tři rychle se pohybující hvězdy byly součástí hvězdného systému několika hvězd. Podle všeho to byl velmi mladý systém a kolem hvězd možná ještě jsou protoplanetární disky. Před 540 lety tam došlo k dramatické události, při které gravitační síly odpálily hvězdy ze soustavy úctyhodnou rychlostí. Nově objevená hvězda urazí za hodinu 210 tisíc kilometrů

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, K. Luhman (Penn State University), and M. Robberto (STScI)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907