Sonda Galileo před 21 lety proletěla výtryskem vody tryskajícím z povrchu Jupiterova měsíce Europa. Záznam o průletu se podařilo nalézt až nyní
I v astronomii se vyplatí nevyhazovat stará data. Americkým vědcům se nedávno podařil unikátní kousek, když ve starých datech mrtvé sondy NASA Galileo našli údaje o výtryscích vody na ledovém měsíci Jupiteru Europě.
Meziplanetární sonda Galileo přitom pracovala na oběžné dráze kolem Jupiteru v letech 1995 až 2003, kdy zakončila svoji pouť sestupem do atmosféry Jupiteru. Xianzhe Jia z Michiganské univerzity a jeho kolegové z dat sondy vyčetli, že 16. prosince 1997 podle všeho proletěla přímo výtryskem vody z měsíce Europa.
Objev potvrzuje existenci výtrysků vody z Europy, které před pár lety poprvé zachytil Hubbleův vesmírný dalekohled. V tuto chvíli tedy máme slušné důkazy o tom, že z ledového měsíce skutečně tryská voda do vesmíru.
TIP: Trnitá cesta k Jupiteru: Kosmická sonda Galileo
Tehdy šlo o přiblížení k Europě označované jako E12. Sonda Galileo prolétla ve vzdálenosti asi 200 kilometrů od povrchu měsíce. Dva z přístrojů sondy zachytily výkyv v magnetickém poli a vyšší hustotu plazmy po dobu asi 3 minut, což podle odborníků odpovídá průletu výtryskem vody z povrchu Europy. Výtrysk nebyl žádný drobeček. Podle odhadů měl šířku asi tisíc kilometrů.
IFL Science, Nature Astronomy
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)