Detektivové pomocí DNA odhalili majitele nohy z jezírka v Yellowstonském parku

V horkém pramenu Abyss Poll v Yellowstonském národním parku se letos v srpnu našla lidská noha. Následné detektivní pátrání odhalilo identitu jejího majitele...

21.11.2022 - Stanislav MihulkaZačátkem letošního srpna vzbudil velkou pozornost morbidní nález boty s lidskou nohou v horkém pramenu Abyss Poll, který je jedním z mnoha malebných jezírek v americkém národním parku Yellowstone. Bota s nohou zde plavala v téměř vroucí vodě, po zbytku těla ale nikde nebylo ani památky.

Správa parku zahájila doslova detektivní pátrání po osudu nešťastného majitele nalezené nohy, jehož součástí byly i forenzní analýzy DNA. Ta se navzdory extrémním podmínkám jezera uchovala v použitelné podobě. Právě DNA byla nakonec klíčovou v odhalení identity hledaného.

Smrt v horkém jezírku

Podle tiskové zprávy vedení parku Yellowstone patřila sedmdesátiletému muži z Los Angeles jménem Il Hun Ro. Vyšetřování dospělo k závěru, že pan Ro nejspíš zahynul při blíže neurčeném incidentu, k němuž došlo v ranních hodinách 31. července 2022. Není známý žádný svědek této události a cizí zavinění bylo vyšetřovateli prakticky vyloučeno.

Není to poprvé, kdy v Yellowstone někdo zahynul podobným způsobem. Během historie tam v horké a často žíravé vodě zemřelo více než 20 lidí. Naposledy k tomu došlo v červnu 2016, kdy zde zemřel 23letý muž. Sešel z cesty a následně spadl do jednoho z jezírek. Po vytažení z vody z něj nezbylo prakticky nic, kromě několika osobních věcí.

TIP: Gejzír Steamboat nečekaně obživl: Děje se něco pod Yellowstonským parkem?

Proč jsou jezírka v Yellowstone tak smrtící? Park se nachází na vrcholu dřímajícího supervulkánu, pod jehož povrchem se nachází velké množství žhavého magmatu. Vysoká teplota vody, v kombinaci s extrémní kyselostí horkých pramenů, je schopna rozpouštět i lidskou tkáň. Další nebezpečí představují divoká zvířata, včetně bizonů, medvědů a vlků, která rovněž mohou vážně ohrozit neopatrné návštěvníky parku.


Další články v sekci