Detektivové pomocí DNA odhalili majitele nohy z jezírka v Yellowstonském parku

21.11.2022 - Stanislav Mihulka

V horkém pramenu Abyss Poll v Yellowstonském národním parku se letos v srpnu našla lidská noha. Následné detektivní pátrání odhalilo identitu jejího majitele...

<p>Teplota vody v horkém jezírku Abyss Poll dosahuje až 93 °C. Vysoká teplota vody, v kombinaci s extrémní kyselostí horkých pramenů, je schopna rozpouštět i lidskou tkáň.<em> (foto: Wikimedia Commons, DXR, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Teplota vody v horkém jezírku Abyss Poll dosahuje až 93 °C. Vysoká teplota vody, v kombinaci s extrémní kyselostí horkých pramenů, je schopna rozpouštět i lidskou tkáň. (foto: Wikimedia Commons, DXR, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Začátkem letošního srpna vzbudil velkou pozornost morbidní nález boty s lidskou nohou v horkém pramenu Abyss Poll, který je jedním z mnoha malebných jezírek v americkém národním parku Yellowstone. Bota s nohou zde plavala v téměř vroucí vodě, po zbytku těla ale nikde nebylo ani památky.

Správa parku zahájila doslova detektivní pátrání po osudu nešťastného majitele nalezené nohy, jehož součástí byly i forenzní analýzy DNA. Ta se navzdory extrémním podmínkám jezera uchovala v použitelné podobě. Právě DNA byla nakonec klíčovou v odhalení identity hledaného.

Smrt v horkém jezírku

Podle tiskové zprávy vedení parku Yellowstone patřila sedmdesátiletému muži z Los Angeles jménem Il Hun Ro. Vyšetřování dospělo k závěru, že pan Ro nejspíš zahynul při blíže neurčeném incidentu, k němuž došlo v ranních hodinách 31. července 2022. Není známý žádný svědek této události a cizí zavinění bylo vyšetřovateli prakticky vyloučeno.

Není to poprvé, kdy v Yellowstone někdo zahynul podobným způsobem. Během historie tam v horké a často žíravé vodě zemřelo více než 20 lidí. Naposledy k tomu došlo v červnu 2016, kdy zde zemřel 23letý muž. Sešel z cesty a následně spadl do jednoho z jezírek. Po vytažení z vody z něj nezbylo prakticky nic, kromě několika osobních věcí.

TIP: Gejzír Steamboat nečekaně obživl: Děje se něco pod Yellowstonským parkem?

Proč jsou jezírka v Yellowstone tak smrtící? Park se nachází na vrcholu dřímajícího supervulkánu, pod jehož povrchem se nachází velké množství žhavého magmatu. Vysoká teplota vody, v kombinaci s extrémní kyselostí horkých pramenů, je schopna rozpouštět i lidskou tkáň. Další nebezpečí představují divoká zvířata, včetně bizonů, medvědů a vlků, která rovněž mohou vážně ohrozit neopatrné návštěvníky parku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907