Děti doby ledové dováděly ve šlápotách velkých lenochodů

28.07.2022 - Stanislav Mihulka

V národním parku White Sand v Novém Mexiku zkameněly stopy lenochodů společně se stopami dětí, které si tam hrály

<p>Zábava v blátě s lenochody. <em>(ilustrace: National Park Service, Karen Carr, CC BY 4.0)</em></p>

Zábava v blátě s lenochody. (ilustrace: National Park Service, Karen Carr, CC BY 4.0)


Reklama

Nejspíš to máme v genech, že pro lidské děti je největší zábavou se máchat v blátě. Pokud jde o bláto, v němž se prošla velká zvířata, je to něco jako hřiště snů. Když před více než 11 tisíci let, na sklonku nejmladší doby ledové, putovaly rodiny s malými dětmi v oblasti, která je dnes známá jako národní park White Sands v Novém Mexiku, hrály si děti v malých jezírkách, která vytvořili svými šlápotami velcí lenochodi. Paleontolog Matthew Bennett z britské Univerzity v Bournemouthu a jeho kolegové mají štěstí v tom, že stopy po uvedené dětské hře ve stopách lenochodů zkameněly a zůstaly krásně zachovalé do dnešních dnů.

Stopování historie doby ledové

Bennett často navštěvuje White Sands a detailně tam analyzuje objevené stopy. Je jich tam velké množství, jak po našich předcích z doby ledové, tak i po řadě druhů tehdejších živočichů, včetně zástupců tzv. megafauny, tedy velkých druhů, z nichž bohužel většina vyhynula po příchodu prvních lidí.

TIP: Překvapivý apetit: Dávní gigantičtí lenochodi si pochutnávali i na mase

Stopy, o nichž je řeč, ve White Sands zanechali zřejmě lenochodi rodu Nothrotheriops. Tito pozemní lenochodi přitom patřili k těm menším, i tak ale dosahovali délky téměř tří metrů a hmotnosti 250 kilogramů. Zůstaly po nich zhruba tři centimetry hluboké čtyřiceticentimetrové stopy.

Mezi stopami lenochodů badatelé objevili přes 30 stop dětí ve věku 5 až 8 let. Podle všeho se výborně bavily a běhaly kolem svých rodičů, kteří zřejmě sháněli něco k snědku. „Ve White Sands se setkáváme se stopami dětí doby ledové velmi často,“ prozrazuje Bennett. „Musely tam zanechávat stovky perfektních stop denně.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907