Digitální nesmrtelnost: Umělá inteligence má umožnit chat se zesnulými

01.03.2018 - Martin Reichman

Švédská pohřební služba zvažuje netradiční využití umělé inteligence. Pozůstalým chce nabídnout komunikaci se zesnulými


Reklama

Nejrůznější automatická komunikační rozhraní jsou již poměrně běžnou záležitostí. Při návštěvě webu se počítačové algoritmy dokáží postarat o prvotní komunikaci s návštěvníkem. Švédská pohřební služba Fenix by tuto formu komunikace ráda posunula na vyšší úroveň. Pozůstalým chce nabídnout komunikaci se zesnulými.

Pochopitelně nepůjde o žádná kouzla, vyvolávání duchů či voodoo. Umělá inteligence má obsah komunikace čerpat ze znalostní databáze konkrétního člověka. Informace do ní doplní sami pozůstalí. Primárně má jít o osobní preference, ale i data ze sociálních sítí a osobní e-mailové komunikace. S digitálním nebožtíkem bude poté možné komunikovat prostřednictvím chatu a v budoucnosti možná i hlasem. Podle ředitelky společnosti Fenix Charlotte Runiusové má podobná služba usnadnit pozůstalým vyrovnat se s úmrtním blízké osoby.

TIP: Moderní urny umožní pozůstalým vypěstovat si z popela zemřelých stromy

Přestože v širším smyslu jde o originální projekt, o úplnou novinku nejde. Na velmi podobném principu funguje projekt ruské programátorky Eugenie Kuydaové. Ta prostřednictvím automatického chatu komunikuje se svým přítelem Romanem Mazurenkem, který zemřel při autonehodě. Jak taková komunikace vypadá si můžete vyzkoušet pomocí mobilní aplikace.

  • Zdroj textu:

    Dagen | dagen.se

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Prostředník vytasil ten, kdo si myslel, že se ho někdo pokouší uhranout pohledem.

Zajímavosti

Na proslavené fotografi i z 29. dubna 1975 nastupují uprchlíci do americké helikoptéry.

Válka

Patrně nejpřesnější portrét Sophie Charlotty von Mecklenburg-Strelitz od malíře Allana Ramsaye – ten se nijak nesnažil kamuflovat její africké geny.

Historie

Samice nefily kyjonohé

Věda

Badlands znamená v překladu „špatná zem“. Šedivá krajina novomexické oblasti Bisti Badlands působí na první pohled jako pustina bez jediné známky života.

Příroda

Planeta K2-25b z hvězdokupy Hyády je o něco menší než Neptun, ale přitom váží jako 25 Zemí.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907