Digitální nesmrtelnost: Umělá inteligence má umožnit chat se zesnulými

Švédská pohřební služba zvažuje netradiční využití umělé inteligence. Pozůstalým chce nabídnout komunikaci se zesnulými

01.03.2018 - Martin ReichmanNejrůznější automatická komunikační rozhraní jsou již poměrně běžnou záležitostí. Při návštěvě webu se počítačové algoritmy dokáží postarat o prvotní komunikaci s návštěvníkem. Švédská pohřební služba Fenix by tuto formu komunikace ráda posunula na vyšší úroveň. Pozůstalým chce nabídnout komunikaci se zesnulými.

Pochopitelně nepůjde o žádná kouzla, vyvolávání duchů či voodoo. Umělá inteligence má obsah komunikace čerpat ze znalostní databáze konkrétního člověka. Informace do ní doplní sami pozůstalí. Primárně má jít o osobní preference, ale i data ze sociálních sítí a osobní e-mailové komunikace. S digitálním nebožtíkem bude poté možné komunikovat prostřednictvím chatu a v budoucnosti možná i hlasem. Podle ředitelky společnosti Fenix Charlotte Runiusové má podobná služba usnadnit pozůstalým vyrovnat se s úmrtním blízké osoby.

TIP: Moderní urny umožní pozůstalým vypěstovat si z popela zemřelých stromy

Přestože v širším smyslu jde o originální projekt, o úplnou novinku nejde. Na velmi podobném principu funguje projekt ruské programátorky Eugenie Kuydaové. Ta prostřednictvím automatického chatu komunikuje se svým přítelem Romanem Mazurenkem, který zemřel při autonehodě. Jak taková komunikace vypadá si můžete vyzkoušet pomocí mobilní aplikace.

  • Zdroj textu

    Dagen | dagen.se

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci