Díky antiretrovirální léčbě přestávají být pacienti s HIV infekční při sexu

05.05.2019 - Stanislav Mihulka

HIV je stále velmi závažnou diagnózou. Dnešní léčba ale umí zázraky

<p>Antiretrovirální léky používané proti viru HIV</p>

Antiretrovirální léky používané proti viru HIV


Reklama

Infekce virem HIV není jenom závažný zdravotním problém a stav, který vyžaduje nepřetržitou léčbu a kontrolu. Je to také velká zodpovědnost. Nakažení lidé by měli mimo jiné informovat své sexuální partnery, což jistě není jednoduché – infekce virem HIV stále představuje velké stigma. Zároveň se ale ukazuje, že důsledné užívání léků proti viru HIV vede k tomu, že lidé s tímto virem už nejsou pro své sexuální partnery infekční.

Potvrdila to rozsáhlá vědecká studie, která po 8 let sledovala téměř tisíc párů stejného pohlaví v Evropě. Vědci zjistili, že když byl v páru jeden partner s infekcí HIV a bral antiretrovirální léky (tedy léky proti infekci HIV, což je retrovirus), nedošlo (v rámci této studie) k jedinému nakažení druhého partnera. Klíčové je, aby užívané antiretrovirální léky snížily počet částic viru pod 200 na 1 mililitr. V takovém případě nedojde k přenosu infekce při sexu.

K prakticky stejným závěrům dospěli vědci v rámci studie z roku 2015, která mapovala 1 763 párů z různých zemí světa. Úspěšnost antiretrovirální léčby tehdy vědci prokázali u 96 % testovaných párů. Na tehdejším výzkumu spolupracoval i tým kolem českého profesora Antonína Holého.

TIP: Úspěch kmenových buněk: Lékaři zbavili druhého pacienta na světě viru HIV

Odborníci odhadují, že jen mezi účastníky uvedeného výzkumu antiretrovirální léčba zabránila zhruba 470 přenosům infekce HIV. Vše nasvědčuje tomu, že tato léčba, která účinně snižuje počet virových částic v těle pacienta, chrání partnery nakažených před infekcí HIV. Platí to jak u homosexuálních, tak i u heterosexuálních párů. Podle vědců je teď důležité tyto informace co nejvíce rozšířit, aby co nejvíce lidí nakažených virem HIV přistoupilo k antiretrovirální léčbě a aby zároveň došlo k oslabení zničujícího stigmatu, jaké dnes infekce HIV má.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907