Díky antiretrovirální léčbě přestávají být pacienti s HIV infekční při sexu

05.05.2019 - Stanislav Mihulka

HIV je stále velmi závažnou diagnózou. Dnešní léčba ale umí zázraky

<p>Antiretrovirální léky používané proti viru HIV</p>

Antiretrovirální léky používané proti viru HIV


Reklama

Infekce virem HIV není jenom závažný zdravotním problém a stav, který vyžaduje nepřetržitou léčbu a kontrolu. Je to také velká zodpovědnost. Nakažení lidé by měli mimo jiné informovat své sexuální partnery, což jistě není jednoduché – infekce virem HIV stále představuje velké stigma. Zároveň se ale ukazuje, že důsledné užívání léků proti viru HIV vede k tomu, že lidé s tímto virem už nejsou pro své sexuální partnery infekční.

Potvrdila to rozsáhlá vědecká studie, která po 8 let sledovala téměř tisíc párů stejného pohlaví v Evropě. Vědci zjistili, že když byl v páru jeden partner s infekcí HIV a bral antiretrovirální léky (tedy léky proti infekci HIV, což je retrovirus), nedošlo (v rámci této studie) k jedinému nakažení druhého partnera. Klíčové je, aby užívané antiretrovirální léky snížily počet částic viru pod 200 na 1 mililitr. V takovém případě nedojde k přenosu infekce při sexu.

K prakticky stejným závěrům dospěli vědci v rámci studie z roku 2015, která mapovala 1 763 párů z různých zemí světa. Úspěšnost antiretrovirální léčby tehdy vědci prokázali u 96 % testovaných párů. Na tehdejším výzkumu spolupracoval i tým kolem českého profesora Antonína Holého.

TIP: Úspěch kmenových buněk: Lékaři zbavili druhého pacienta na světě viru HIV

Odborníci odhadují, že jen mezi účastníky uvedeného výzkumu antiretrovirální léčba zabránila zhruba 470 přenosům infekce HIV. Vše nasvědčuje tomu, že tato léčba, která účinně snižuje počet virových částic v těle pacienta, chrání partnery nakažených před infekcí HIV. Platí to jak u homosexuálních, tak i u heterosexuálních párů. Podle vědců je teď důležité tyto informace co nejvíce rozšířit, aby co nejvíce lidí nakažených virem HIV přistoupilo k antiretrovirální léčbě a aby zároveň došlo k oslabení zničujícího stigmatu, jaké dnes infekce HIV má.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907