Dívce nakažené virem HIV se narodilo zdravé dítě

26.09.2016 - Zuzana Rychlá

Virem HIV se nakazila od své matky. Děsivou diagnózu se dozvěděla ve svých 11 letech. Nyní dívka porodila zdravého chlapce

Naděje pro život -<p>V 11 letech zjistila Paida Mutopo, že je nakažena virem HIV. Před pěti měsíci porodila zdravého chlapce Kaie.</p>
Naděje pro život -

V 11 letech zjistila Paida Mutopo, že je nakažena virem HIV. Před pěti měsíci porodila zdravého chlapce Kaie.


Reklama

Když se Paida Mutopo z anglického Manchesteru dozvěděla, že jí v těle koluje zákeřný virus HIV, zhroutil se jí svět. Šokující informaci se dozvěděla ve svých 11 letech. Do té doby lékaři připisovali její časté zdravotní potíže chatrnému zdraví a oslabené imunitě. Podobných případů může být v Británii tisíce. Odborníci odhadují, že v zemi žije okolo 100 tisíc lidí nakažených virem HIV, přičemž celá čtvrtina o tom vůbec nemusí vědět.

TIP: Zabijácký virus HIV: Kde se zrodilo zlo?

Nákaza virem HIV ale neznamená rozsudek smrti. Díky lékařské péči mou lidé s HIV žít plnohodnotný život a dožít se vysokého věku. Jak dokazuje případ Paida Mutopo, nákaza dokonce neznamená ani to, že by lidé s virem HIV nemohli mít zdravé děti. Paida před pěti měsíci porodila chlapce, který se podle lékařů těší dokonalému zdraví.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Barcroft TV, The Sun

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907