Divoká minulost: Astronomové zjistili, že první galaxie byly překvapivě bouřlivé

03.07.2017 - Stanislav Mihulka

Český astronom si připsal cenný objev, který odhaluje, jak vypadal raný vesmír v době po Velkém třesku

M82 -<p>Galaxie M82 vyvrhuje do vesmíru materiál, podobně jako první galaxie</p>
M82 -

Galaxie M82 vyvrhuje do vesmíru materiál, podobně jako první galaxie


Reklama

Jak přesně vypadaly první galaxie ve vesmíru sice nevíme, ale i tak se o nich můžeme dozvědět leccos zajímavého. Mezinárodní tým astronomů nedávno zjistil, že většina železa v mezigalaktickém materiálu vznikla dávno předtím, než galaxie vytvořily kupy galaxií.

To silně naznačuje, že první galaxie, které se objevily v dávném vesmíru, musely být velmi bouřlivé. Nejspíš byly prošpikované supernovami, které chrlily do vesmíru nové atomy, včetně atomů železa. Takto „upečené“ železo pak galaktické vichry ze supermasivních černých děr vyfoukly do mezigalaktického prostoru.

Železo z prvních galaxií

Vedoucí výzkumného týmu, český astronom Ondřej Urban, který své doktorské studium absolvoval na americkém Stanfordu, jeho spolupracovníci potvrdili předešlé úvahy, podle nichž většina železa v našem vesmíru vznikla v prvních 3 miliardách let jeho existence.

TIP: Nový rekord: Nejvzdálenější galaxie, jakou jsme kdy spatřili

Vědci zjistili, že v mezigalaktickém prostoru je železo rozloženo velmi rovnoměrně. Pokud by ve vesmíru vznikalo průběžně, tak by se jeho rozložení v jednotlivých kupách galaxií zřejmě výrazně lišilo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/STScI/CXC/UofA/ESA/AURA/JHU

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907