Divotvorný kraj: Filipínský Národní park Puerto-Princesa

26.07.2020 - Nikol Patíková

K novodobým divům přírody patří od roku 2012 také filipínský národní park Puerto-Princesa. Krasová krajina obklopená lesy, kde žijí jedineční obyvatelé z řad zvířat i rostlin, utváří přímo pohádkové místo

<p>Vápencová jeskyně St. Paul ohromuje mimo jiné obrovskými krasovými útvary.</p>

Vápencová jeskyně St. Paul ohromuje mimo jiné obrovskými krasovými útvary.


Reklama

Puerto-Princesa Subterranean River – tak zní celý název národního parku v krasové oblasti filipínského ostrova Palawan. Nedotčenou vápencovou jeskyní St. Paul protéká v délce 8 km řeka Cabayugan a přímo na pláži ústí do Jihočínského moře. Její dolní poloslaný tok ovlivňuje příliv, přičemž se jedná o celosvětově jedinečný úkaz. Řeka je splavná až v délce 4 km a z loděk lze obdivovat nádherné oranžovožluté stalaktity i stalagmity, jež se odrážejí v její průzračné azurové hladině. Jeskyně ukrývá také gigantické komory, které nemají jinde na planetě konkurenci.

Mezi netopýry

V roce 2010 se skupina ekologů a geologů vydala hlouběji do nitra kaverny poodhalit její tajemství. Odborníci tak zjistili, že se uvnitř nacházejí malé vodopády, a rovněž objevili dóm čnící nad řeku do výšky 300 m i další říční kanály. Společnost jim při tom dělali velcí netopýři a nejrůznější mořští živočichové. 

Krasovou krajinu obklopují unikátní lesy, jež patří díky své rozmanitosti k nejdůležitějším v Asii. Obecně existuje v tropické části kontinentu třináct typů porostů a v národním parku Puerto-Princesa se jich vyskytuje osm: mimo jiné les horský, říční, mangrovový či sladkovodní bažinatý. Navíc tam našlo útočiště přes 800 druhů rostlin.

Za ptačím zpěvem

Za rozmanitou flórou však nezaostávají ani živočichové: Ostrov Palawan obývá 252 ptačích druhů a 165 z nich se objevuje i v parku. V korunách stromů tudíž spatříte smaragdové peří papouška mady modrotemenného, zaslechnete zpěv loskutáka posvátného či zoborožce běloocasého, kterého si díky zvláštnímu zobáku určitě nespletete, a v neposlední řadě se můžete nechat ohromit majestátním orlem bělobřichým.

TIP: Rýžové terasy v Banaue: Osmý div světa filipínských Kordiller

V temnotách jeskyně šustí křídla již zmíněných netopýrů, na denním světle potkáte binturonga, stromovou cibetku připomínající křížence medvěda a kočky, dále dikobraza filipínského, který se jinde než na Palawanu nevyskytuje, a pokud zaslechnete chrochtání, půjde o prase vousaté. Při troše štěstí pak narazíte i na nejdelší plazy světa – až desetimetrovou krajtu mřížkovanou či varana skvrnitého. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907