Divotvorný kraj: Filipínský Národní park Puerto-Princesa

26.07.2020 - Nikol Patíková

K novodobým divům přírody patří od roku 2012 také filipínský národní park Puerto-Princesa. Krasová krajina obklopená lesy, kde žijí jedineční obyvatelé z řad zvířat i rostlin, utváří přímo pohádkové místo

<p>Vápencová jeskyně St. Paul ohromuje mimo jiné obrovskými krasovými útvary.</p>

Vápencová jeskyně St. Paul ohromuje mimo jiné obrovskými krasovými útvary.


Reklama

Puerto-Princesa Subterranean River – tak zní celý název národního parku v krasové oblasti filipínského ostrova Palawan. Nedotčenou vápencovou jeskyní St. Paul protéká v délce 8 km řeka Cabayugan a přímo na pláži ústí do Jihočínského moře. Její dolní poloslaný tok ovlivňuje příliv, přičemž se jedná o celosvětově jedinečný úkaz. Řeka je splavná až v délce 4 km a z loděk lze obdivovat nádherné oranžovožluté stalaktity i stalagmity, jež se odrážejí v její průzračné azurové hladině. Jeskyně ukrývá také gigantické komory, které nemají jinde na planetě konkurenci.

Mezi netopýry

V roce 2010 se skupina ekologů a geologů vydala hlouběji do nitra kaverny poodhalit její tajemství. Odborníci tak zjistili, že se uvnitř nacházejí malé vodopády, a rovněž objevili dóm čnící nad řeku do výšky 300 m i další říční kanály. Společnost jim při tom dělali velcí netopýři a nejrůznější mořští živočichové. 

Krasovou krajinu obklopují unikátní lesy, jež patří díky své rozmanitosti k nejdůležitějším v Asii. Obecně existuje v tropické části kontinentu třináct typů porostů a v národním parku Puerto-Princesa se jich vyskytuje osm: mimo jiné les horský, říční, mangrovový či sladkovodní bažinatý. Navíc tam našlo útočiště přes 800 druhů rostlin.

Za ptačím zpěvem

Za rozmanitou flórou však nezaostávají ani živočichové: Ostrov Palawan obývá 252 ptačích druhů a 165 z nich se objevuje i v parku. V korunách stromů tudíž spatříte smaragdové peří papouška mady modrotemenného, zaslechnete zpěv loskutáka posvátného či zoborožce běloocasého, kterého si díky zvláštnímu zobáku určitě nespletete, a v neposlední řadě se můžete nechat ohromit majestátním orlem bělobřichým.

TIP: Rýžové terasy v Banaue: Osmý div světa filipínských Kordiller

V temnotách jeskyně šustí křídla již zmíněných netopýrů, na denním světle potkáte binturonga, stromovou cibetku připomínající křížence medvěda a kočky, dále dikobraza filipínského, který se jinde než na Palawanu nevyskytuje, a pokud zaslechnete chrochtání, půjde o prase vousaté. Při troše štěstí pak narazíte i na nejdelší plazy světa – až desetimetrovou krajtu mřížkovanou či varana skvrnitého. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907