Do roka a do dne: Astronauti budou již brzy startovat opět z americké půdy

27.07.2017 - Stanislav Mihulka

Čekání je u konce. Americké soukromé společnosti budou opět vozit do vesmíru astronauty

Start rakety SpaceX -<p>Společnosti SpaceX a Boeing vrátí lety astronautů do USA</p>
Start rakety SpaceX -

Společnosti SpaceX a Boeing vrátí lety astronautů do USA


Reklama

Je tomu již dlouhých 8 let, kdy Spojené státy zažily start astronautů z vlastní půdy. Když se 21. července 2011 posádka raketoplánu Atlantis vrátila zpět, nastalo dlouhé čekání na nový americký systém pro lety do vesmíru. Pro kosmickou supervelmoc, za jakou se Spojené státy právem považují, je to jistě ponižující.

Čekání je ale u konce. Agentura NASA v těchto dnech zveřejnila data startů prvních posádek soukromých kosmických lodí, které se vydají na oběžnou dráhu. Historicky první let astronautů se soukromou společností podnikne SpaceX, následovat bude Boeing.

Dragon a Starliner

Pokud všechno dobře dopadne, tak SpaceX vyšle do vesmíru nosnou raketu Falcon 9 s kosmickou lodí Dragon 2 nejprve v únoru 2018 bez posádky, a pak bude v červnu 2018 následovat první Dragon 2 s lidskou posádkou.

TIP: Nový úspěch SpaceX: Použitá kosmická loď Dragon je opět ve vesmíru

Společnost Boeing plánuje zkušební let kosmické lodi CST-100 Starliner na červen 2018 a první astronauty pošle do vesmíru již v srpnu 2018. Roli nosné rakety se zhostí osvědčený Atlas V. Jak SpaceX, tak i Boeing poletí z legendárního kosmodromu na floridském mysu Canaveral.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907