Nejslavnější rodačka z Karlových Varů: Dobrá hořká Becherovka

03.05.2016 - Vendula Hrnčířová

Jen na rakousko-uherském císařském dvoře se jí vypilo padesát litrů za měsíc! O čem je řeč? O slavné Becherovce!


Reklama

Becherovka je spolu se slivovicí nejslavnější český destilát. Její historie se začala psát na konci 18. století. Karlovarský rod Becherů se původně věnoval mlynářství a sídlil na řece Teplé už od 16. století. Jenže jediný mlýn by početné potomstvo neuživil. 

Tajemný Angličan

Zakladatel tradice Josef Vitus Becher (1769–1840) vystudoval gymnázium a coby obchodník pracoval v rodinné lékárně. Pětadvacetiletý podnikatel má ale smělejší plány. Roku 1794 si pronajímá vinopalnu a začíná experimentovat s destiláty a likéry. Jeho výtvory však plní pouze pulty U tří skřivanů. Povolení k širšímu prodeji dostává až o osm let později.Sotva by však došel slávy, kdyby jednoho dne neubytoval ve svém domě lázeňského hosta hraběte Maxmiliana Friedricha von Plettenberg-Wittem-Mietingen.

V početném hraběcím doprovodu se však objevuje i jistý Angličan Dr. Frobrige. Osobní lékař starého hraběte už nějaké zkušenosti s bylinnými likéry měl. A palírenské pokusy jejich bytného ho zaujaly. Během těch několika týdnů, co ve Varech se svým pánem pobýval, přihrál Josefu Becherovi hotový poklad. Recept, který přežil věky: základní složení budoucí Becherovky. Než ovšem Angličanův dar spatřil světlo světa, uběhly další dva roky. Josef Becher možná tento likér ani nepovažoval za řádný alkohol. První lahvičky totiž ve svém krámku začal prodávat v květnu 1807 coby žaludeční kapky Anglická hořká. Vlastně tak šikovně namixoval účinky alkoholu s bohulibými léčivými účely a tato kombinace se osvědčila. 

Co se pije u císaře pána

Prosperující rodinnou firmu stvořil až syn Josefa Bechera. Jan Becher měl odvážné plány i čich na peníze. Becherovku poslal do bohémské Paříže a ona se uchytila! Vybudoval také velkou moderní továrnu a nechal pro stále slavnější likér navrhnout typickou plochou lahev. Úspěchy slavili i jeho dědicové. Ke stému výročí dostala firma vzácný dárek: požehnání od rakousko-uherské monarchie. Císař František Josef je z dosavadních C.K. dvorních dodavatelů povýšil na ještě prestižnější C.K. komorní dodavatele. Starý pán si zjevně žaludeční kapky oblíbil. Na vídeňský dvůr se dodávalo padesát litrů Becherovky měsíčně! 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 1/2012

  • Zdroj fotografií: Archiv společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka, a.s.Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907