Dobré zprávy pro národní parky: Miliony návštěvníků a miliardy dolarů

Národní parky USA zanedlouho oslaví sto let a Američané se mohou právem veselit. Jejich chráněná území, z nichž mnohá se pyšní řadou rekordů a prvenství, ročně navštíví neuvěřitelných tři sta milionů turistů

10.01.2016 - Miroslav Konvalina



Američané mají rádi výročí a pečlivě se na ně připravují. Nejinak tomu bude v létě příštího roku, přesněji 25. srpna. Tehdy si připomenou sto let od chvíle, kdy v roce 1916 podepsal prezident Woodrow Wilson zřizovací listiny systému národních parků. Záměr zněl: chránit zvířata i místa, která se mají zachovat pro další generace.

Milionové statistiky

Národní parky ve Spojených státech pokrývají plochu neskutečných 34 milionů hektarů. Pro srovnání: Rozloha České republiky dosahuje necelých osmi milionů hektarů. A zatímco v roce 1920 navštívil americká chráněná území asi milion turistů, dnes se počet zájemců blíží hranici tří set milionů. Veteránem v USA i na světě je Yellowstone National Park, který Kongres ustavil už 1. března 1872. Největší v Americe ovšem zůstává Wrangell-St. Elias National Park s rozlohou 5,3 milionu hektarů, jenž se táhne od vrcholků aljašských velehor až k oceánu.

Čilý turistický ruch

Evropským ochráncům přírody se zdá roční rozpočet zaoceánských parků pohádkový, protože už výrazně překračuje 2,5 miliardy dolarů, tedy asi 62 miliard korun. Investice se ovšem vyplatí. Turisté přinesou – zejména v letní sezóně – dalších 27 miliard dolarů (670 miliard korun), které utratí v okruhu sta kilometrů v okolí chráněných území. Čtvrt milionu lidí tak žije z příjmů spojených s turistickým ruchem v dosahu parků a stejný počet dobrovolníků pomáhá v jejich areálech zdarma. 

Největší, nejvyšší, nejděsivější…

Američany přitahují také prvenství a rekordy. V národních parcích jich přitom najdou dost a dost: Například sekvojovce obrovské rostoucí v kalifornských parcích Sequoia a Kings Canyon představují nejmohutnější organismy na světě a nejvyšší hora Spojených států Denali (dříve Mount McKinley) se nachází ve stejnojmenném národním parku na Aljašce. Nesmíme zapomenout ani na nejníže položené místo Severní Ameriky, nehostinné a téměř děsivé Badwater Basin v obrovském národním parku Death Valley.

Občané USA se na nadcházející sté výročí nedívají s nostalgií: Vnímají ho jako vstup do dalšího století, v němž chtějí nejen chránit přírodu a památky, ale také přispět ke spokojenosti lidí, kteří žijí v jejich okolí. K oslavám zvou všechny, ovšem na prvním místě myslí na mladou generaci. Pokud bude i ona milovat přírodu a ctít historii, stejně jako její rodiče, není třeba se dnes obávat budoucnosti.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci