Dokáže člověk silou myšlenky změnit svoji tělesnou teplotu?

31.07.2016 - redakce 100+1

Mniši v Tibetu prý dokáží vlastní vůlí regulovat svoji tělesnou teplotu. Je to pravda, nebo jde o pouhou pověru?


Reklama

To, že je skutečně možné dosáhnout změny tělesné teploty pomocí speciální meditační techniky, skutečně potvrdili nedávno vědci z National University of Singapore. Badatelé zkoumali právě tibetské mnišky uplatňující starou techniku zvanou tummo: Tato meditativní praxe spojená s kontrolou „vnitřní energie“ patří mezi nejposvátnější duchovní praktiky v dané oblasti.

TIP: Mnichové z kláštera Šaolin na posvátné hoře Sung-šan

Údaje výzkumníci získali během jednoho unikátního tibetského ceremoniálu, při němž mnišky zvyšují meditací svoji tělesnou teplotu v chladném himálajském počasí. Důkaz je prostý: Ženy se obalí do namočených látek, které posléze vlastním teplem vysuší. Nárůst teploty z normálu až na 38,3 ˚C detekovali badatelé s využitím elektroencefalografie (EEG), tedy běžné lékařské metody zaznamenávající aktivitu mozku. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907