Domácnost zítřka: Jak se žije v myslícím domě

09.12.2017 - Kateřina Helán Vašků

Známe to z hollywoodských filmů: V inteligentním domě téměř všechno funguje automaticky a bezchybně. Jaký je však skutečný život v těchto domácnostech a jakým směrem se bude jejich vývoj ubírat dál?

V Česku je dnes na 90 tisíc chytrých domácností – a stále jich přibývá.
V Česku je dnes na 90 tisíc chytrých domácností – a stále jich přibývá.

Reklama

Inteligentní domácnost přemýšlí za vás: Sama si osvojuje vaše návyky, všechno hlídá a ochotně poslouchá na dálku – stačí jen sáhnout po chytrém telefonu. Ještě z kanceláře například jediným dotykem zajistíte, že bude doma po návratu příjemně zatopeno, zatáhnou se žaluzie a bude hrát vaše oblíbená hudba. V ideálním případě by mohlo být také navařeno, přičemž se zdá, že i podobný luxus bude časem možný

„Inteligentní domy jsou už dnes takovým autopilotem – podle svého přání si nastavíte režimy, například jak se má topit, jak má fungovat osvětlení, přístup do domu, zabezpečení. A poté již celý dům pracuje autonomně,“ vysvětluje Petr Homolka, majitel firmy Techdot. 

Tajemství zelené krabičky 

„Jádro systému, který využíváme pro řízení chytrých domů, tvoří nevelká zelená krabička. Vejde se do ruky a jde o jeden z nejpokročilejších systémů současnosti,“ vysvětluje Homolka. „Zázračná“ krabička řídí vytápění, ventilaci, klimatizaci, stínění, ohřev vody, zavlažování, zabezpečovací techniku, kamery, osvětlení, provoz spotřebičů či audio a video systémy, telefony, internet – a mnohem víc. Pro řízení domácnosti si ji zvolila i rodina Řežábových. 

„Chtěli jsme vyzkoušet věc, která jde s dobou a zároveň nám usnadní život,“ vysvětluje Jan Řežáb, majitel firmy JRD. Jeho dům má prý vymožeností „tak akorát“ a myslí i na životní prostředí: „Jelikož je celá naše rodina velmi ekologicky zaměřená, snažíme se fungovat jen na obnovitelné zdroje. Máme solární systém, krb se používá pouze od listopadu do února, a to primárně k ohřevu vody. Na vytápění jde jen malá část.“ Ovládat chytrý systém se naučil jeho syn i babička: „Používáme buď přenosný ovladač, nebo programovatelná tlačítka vypínačů, speciální tablet či mobilní telefon.“ 

Robotická ochranka 

Další prvek jako ze sci-fi představují měnící se barvy na dveřích – díky nim například okamžitě víte, je-li záchod obsazený nebo zda se v místnosti nachází kromě vás ještě někdo. Nechybí ani inteligentní sauna či zahrada, kterou systém rozděluje na několik sekcí a podle potřeby je pravidelně zavlažuje. Když nejste doma, sleduje dům okolí: Kamery disponují systémem rozpoznávání obličejů a ihned detekují nezvyklý pohyb

Počet inteligentních pasivních domů – tedy takových, jež splňují přísná kritéria energetických úspor při provozu – ve světě i u nás stále roste. Vývojáři ovšem hledí dál: Budoucnost totiž tkví v tzv. aktivních domech. „V rezidenčním sektoru by se měl zvyšovat počet aktivních domů, které budou nejen soběstačné, ale vykážou i přebytky energie a budou je moct dodávat do sítě nebo jiným domům,“ vysvětluje Homolka. 

I na tomto poli však existují jistá úskalí. Opravdový boom u nás brzdí například naše mateřština: Inteligentní technologie totiž ovládají jeden jazyk, maximálně dva, ale čeština je pro ně údajně příliš komplikovaná. Na vyřešení problému se přesto intenzivně pracuje a již teď je jasné, že inteligentní domy budou tvořit běžnou součást života našich dětí. Záleží přitom jen na nás, kam až si necháme moderní technologie vstoupit. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907