Známe to z hollywoodských filmů: V inteligentním domě téměř všechno funguje automaticky a bezchybně. Jaký je však skutečný život v těchto domácnostech a jakým směrem se bude jejich vývoj ubírat dál?
Inteligentní domácnost přemýšlí za vás: Sama si osvojuje vaše návyky, všechno hlídá a ochotně poslouchá na dálku – stačí jen sáhnout po chytrém telefonu. Ještě z kanceláře například jediným dotykem zajistíte, že bude doma po návratu příjemně zatopeno, zatáhnou se žaluzie a bude hrát vaše oblíbená hudba. V ideálním případě by mohlo být také navařeno, přičemž se zdá, že i podobný luxus bude časem možný.
„Inteligentní domy jsou už dnes takovým autopilotem – podle svého přání si nastavíte režimy, například jak se má topit, jak má fungovat osvětlení, přístup do domu, zabezpečení. A poté již celý dům pracuje autonomně,“ vysvětluje Petr Homolka, majitel firmy Techdot.
„Jádro systému, který využíváme pro řízení chytrých domů, tvoří nevelká zelená krabička. Vejde se do ruky a jde o jeden z nejpokročilejších systémů současnosti,“ vysvětluje Homolka. „Zázračná“ krabička řídí vytápění, ventilaci, klimatizaci, stínění, ohřev vody, zavlažování, zabezpečovací techniku, kamery, osvětlení, provoz spotřebičů či audio a video systémy, telefony, internet – a mnohem víc. Pro řízení domácnosti si ji zvolila i rodina Řežábových.
„Chtěli jsme vyzkoušet věc, která jde s dobou a zároveň nám usnadní život,“ vysvětluje Jan Řežáb, majitel firmy JRD. Jeho dům má prý vymožeností „tak akorát“ a myslí i na životní prostředí: „Jelikož je celá naše rodina velmi ekologicky zaměřená, snažíme se fungovat jen na obnovitelné zdroje. Máme solární systém, krb se používá pouze od listopadu do února, a to primárně k ohřevu vody. Na vytápění jde jen malá část.“ Ovládat chytrý systém se naučil jeho syn i babička: „Používáme buď přenosný ovladač, nebo programovatelná tlačítka vypínačů, speciální tablet či mobilní telefon.“
Další prvek jako ze sci-fi představují měnící se barvy na dveřích – díky nim například okamžitě víte, je-li záchod obsazený nebo zda se v místnosti nachází kromě vás ještě někdo. Nechybí ani inteligentní sauna či zahrada, kterou systém rozděluje na několik sekcí a podle potřeby je pravidelně zavlažuje. Když nejste doma, sleduje dům okolí: Kamery disponují systémem rozpoznávání obličejů a ihned detekují nezvyklý pohyb.
Počet inteligentních pasivních domů – tedy takových, jež splňují přísná kritéria energetických úspor při provozu – ve světě i u nás stále roste. Vývojáři ovšem hledí dál: Budoucnost totiž tkví v tzv. aktivních domech. „V rezidenčním sektoru by se měl zvyšovat počet aktivních domů, které budou nejen soběstačné, ale vykážou i přebytky energie a budou je moct dodávat do sítě nebo jiným domům,“ vysvětluje Homolka.
I na tomto poli však existují jistá úskalí. Opravdový boom u nás brzdí například naše mateřština: Inteligentní technologie totiž ovládají jeden jazyk, maximálně dva, ale čeština je pro ně údajně příliš komplikovaná. Na vyřešení problému se přesto intenzivně pracuje a již teď je jasné, že inteligentní domy budou tvořit běžnou součást života našich dětí. Záleží přitom jen na nás, kam až si necháme moderní technologie vstoupit.
100+1 zahraniční zajímavost
VesmírPravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)
VědaV období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire Council, CC BY-ND 2.0)
HistorieSvůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)