Dost bylo bezpilotního létání: Americká letiště testují protidronový systém AUDS

02.06.2016 - Stanislav Mihulka

Před obranným systémem AUDS si nemůže být jistý žádný dron


Reklama

Existují dobré důvody pro to, aby byl vzdušný prostor kolem letišť uzavřený. S tím, jak roste počet dronů mezi lidmi, je ale stále obtížnější letiště uhlídat.

Americké úřady se snaží co nejvíce zamezit pronikání dronů k letištím. Součástí jejich snah je i testování protidronového zařízení na vybraných letištích v USA.

Americká Federální letecká správa FAA prověřuje funkčnost systému Anti-UAV Defence System (AUDS) skupiny britských společností,mezi něž patří Blighter Surveillance Systems, Chess Dynamics a Enterprise Control System.

AUDS dovede zachytit dron až ve vzdálenosti 10 kilometrů, sledovat ho denními nebo nočními kamerami a nakonec zásahem 4 wattového směrovaného paprsku vyřadit rádiovou komunikaci dronu. Celý obranný zásah zabere několik sekund a operátor může ovládnout řízení dronu a bezpečně s ním přistát mimo zakázanou zónu kolem letiště.

TIP: Obranný systém proti dronům vyřídí drony rádiovým paprskem

Systém AUDS pracuje dnem i nocí, za každého počasí, a neruší přístroje na letišti. V USA přitom hlásí více něž 100 pozorování dronů v těsné blízkosti letišť a letadel měsíčně.

  • Zdroj textu:

    Blighter Surveillance Systems, FAA

  • Zdroj fotografií: Chess Dynamics

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907