Draze vykoupená polévka: Hongkongští celníci objevili 26 tun žraločích ploutví

15.07.2020 - redakce 100+1


Reklama

Celní orgány v Hongkongu odhalily dva případy pašování sušených žraločích ploutví ohrožených druhů, jako je žralok hedvábný či liškoun. Zabavily tak na 26 tun zboží v odhadované hodnotě 8,6 milionu dolarů, kvůli němuž muselo zemřít zhruba 35 800 zvířat. 

TIP: Malajské úřady zabavily rekordní zásilku luskounů určených pro černý trh

Sušené žraločí ploutve, ze kterých se připravuje polévka, se poté draze prodávají na jihu Číny. Rybáři ploutve žralokovi odseknou, načež jej zmrzačeného hodí zpět do vody. Světový fond na ochranu přírody (WWF) uvádí, že kvůli ploutvím přijde každoročně o život 73 milionů žraloků. 

Díky kampaním ekologických organizací je atraktivita žraločí polévky mezi mladými lidmi v Číně, Hongkongu, Macau a na Tchaj-wanu malá, u starších generací je však toto jídlo stále v oblibě a mnoho hotelů a restaurací ho nabízí.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907