Celní orgány v Hongkongu odhalily dva případy pašování sušených žraločích ploutví ohrožených druhů, jako je žralok hedvábný či liškoun. Zabavily tak na 26 tun zboží v odhadované hodnotě 8,6 milionu dolarů, kvůli němuž muselo zemřít zhruba 35 800 zvířat.
TIP: Malajské úřady zabavily rekordní zásilku luskounů určených pro černý trh
Sušené žraločí ploutve, ze kterých se připravuje polévka, se poté draze prodávají na jihu Číny. Rybáři ploutve žralokovi odseknou, načež jej zmrzačeného hodí zpět do vody. Světový fond na ochranu přírody (WWF) uvádí, že kvůli ploutvím přijde každoročně o život 73 milionů žraloků.
Díky kampaním ekologických organizací je atraktivita žraločí polévky mezi mladými lidmi v Číně, Hongkongu, Macau a na Tchaj-wanu malá, u starších generací je však toto jídlo stále v oblibě a mnoho hotelů a restaurací ho nabízí.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)