Malajské úřady zabavily rekordní zásilku luskounů určených pro černý trh

15.02.2019 - Stanislav Mihulka

30 tun zabitých kriticky ohrožených luskounů už nikdy nedorazí k zákazníkům, kteří věří v magické schopnosti jejich šupin

<p>Kriticky ohrožený luskoun krátkoocasý</p>

Kriticky ohrožený luskoun krátkoocasý


Reklama

Luskouni, tedy fantaskně vyhlížející savci pokrytí šupinami, jsou velmi zvláštní, úžasně roztomilí, a také velice ohrožení tvorové. V současnosti drží nelichotivé prvenství nejčastěji pašovaného živočicha. Asi není nutné zdůrazňovat, jak hodně to komplikuje veškeré snahy o jejich ochranu. Úřady ani ochránci přírody to ale nevzdávají.

Před pár dny se povedl úspěšný zásah úřadům malajského státu Sabah, který leží na ostrově Borneo. Zabavili tam téměř 30 tun částí luskounů, které pocházely z Afriky. Tento deprimující kontraband představuje rekordní množství luskounů, které kdy bylo zabaveno v Malajsii, klíčové zemi černého obchodu s luskouny.

TIP: Co by mohlo zachránit kriticky ohrožená zvířata? Změna chutí Číňanů

Zabavené zboží by mělo na černém trhu hodnotu asi 2 miliony dolarů (přes 45 milionů 600 tisíc Kč). Jen během posledního desetiletí bylo ve světě nelegálně uloveno asi 1 milion luskounů. Mnozí lidé v Asii věří, že šupiny luskounů mají léčivou moc. Ve skutečnosti jsou asi tak léčivé, jako ostříhané nehty. Jsou totiž ze stejného materiálu - keratinu. Další problém je v tom, že maso luskounů je luxusní pochoutkou asijské kuchyně. Není divu, že všechny druhy luskounů jsou dnes na pokraji vymření.

  • Zdroj textu:

    TRAFFIC

  • Zdroj fotografií: U.S. Fish & Wildlife Service Headquarters

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907