Malajské úřady zabavily rekordní zásilku luskounů určených pro černý trh

15.02.2019 - Stanislav Mihulka

30 tun zabitých kriticky ohrožených luskounů už nikdy nedorazí k zákazníkům, kteří věří v magické schopnosti jejich šupin

<p>Kriticky ohrožený luskoun krátkoocasý</p>

Kriticky ohrožený luskoun krátkoocasý


Reklama

Luskouni, tedy fantaskně vyhlížející savci pokrytí šupinami, jsou velmi zvláštní, úžasně roztomilí, a také velice ohrožení tvorové. V současnosti drží nelichotivé prvenství nejčastěji pašovaného živočicha. Asi není nutné zdůrazňovat, jak hodně to komplikuje veškeré snahy o jejich ochranu. Úřady ani ochránci přírody to ale nevzdávají.

Před pár dny se povedl úspěšný zásah úřadům malajského státu Sabah, který leží na ostrově Borneo. Zabavili tam téměř 30 tun částí luskounů, které pocházely z Afriky. Tento deprimující kontraband představuje rekordní množství luskounů, které kdy bylo zabaveno v Malajsii, klíčové zemi černého obchodu s luskouny.

TIP: Co by mohlo zachránit kriticky ohrožená zvířata? Změna chutí Číňanů

Zabavené zboží by mělo na černém trhu hodnotu asi 2 miliony dolarů (přes 45 milionů 600 tisíc Kč). Jen během posledního desetiletí bylo ve světě nelegálně uloveno asi 1 milion luskounů. Mnozí lidé v Asii věří, že šupiny luskounů mají léčivou moc. Ve skutečnosti jsou asi tak léčivé, jako ostříhané nehty. Jsou totiž ze stejného materiálu - keratinu. Další problém je v tom, že maso luskounů je luxusní pochoutkou asijské kuchyně. Není divu, že všechny druhy luskounů jsou dnes na pokraji vymření.

Reklama

  • Zdroj textu:

    TRAFFIC

  • Zdroj fotografií: U.S. Fish & Wildlife Service Headquarters

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907