Malajské úřady zabavily rekordní zásilku luskounů určených pro černý trh

30 tun zabitých kriticky ohrožených luskounů už nikdy nedorazí k zákazníkům, kteří věří v magické schopnosti jejich šupin

15.02.2019 - Stanislav Mihulka



Luskouni, tedy fantaskně vyhlížející savci pokrytí šupinami, jsou velmi zvláštní, úžasně roztomilí, a také velice ohrožení tvorové. V současnosti drží nelichotivé prvenství nejčastěji pašovaného živočicha. Asi není nutné zdůrazňovat, jak hodně to komplikuje veškeré snahy o jejich ochranu. Úřady ani ochránci přírody to ale nevzdávají.

Před pár dny se povedl úspěšný zásah úřadům malajského státu Sabah, který leží na ostrově Borneo. Zabavili tam téměř 30 tun částí luskounů, které pocházely z Afriky. Tento deprimující kontraband představuje rekordní množství luskounů, které kdy bylo zabaveno v Malajsii, klíčové zemi černého obchodu s luskouny.

TIP: Co by mohlo zachránit kriticky ohrožená zvířata? Změna chutí Číňanů

Zabavené zboží by mělo na černém trhu hodnotu asi 2 miliony dolarů (přes 45 milionů 600 tisíc Kč). Jen během posledního desetiletí bylo ve světě nelegálně uloveno asi 1 milion luskounů. Mnozí lidé v Asii věří, že šupiny luskounů mají léčivou moc. Ve skutečnosti jsou asi tak léčivé, jako ostříhané nehty. Jsou totiž ze stejného materiálu - keratinu. Další problém je v tom, že maso luskounů je luxusní pochoutkou asijské kuchyně. Není divu, že všechny druhy luskounů jsou dnes na pokraji vymření.

  • Zdroj textu

    TRAFFIC

  • Zdroj fotografií

    U.S. Fish & Wildlife Service Headquarters


Další články v sekci