Dřímající patogen: Pumy v národním parku Yellowstone čelí morové nákaze

16.04.2020 - Stanislav Mihulka

Zatímco většina světa aktuálně zápolí s pandemií koronaviru SARS-CoV-2, pumy v Yellowstonském národním parku čelí mnohem staršímu patogennímu nepříteli – moru.

<p>Téměř polovina z testovaných pum v Yellowstonském národním parku měla v těle protilátky proti moru.</p>

Téměř polovina z testovaných pum v Yellowstonském národním parku měla v těle protilátky proti moru.


Reklama

Vědci si před časem všimli, že v národním parku Yellowstone z nevysvětlitelných příčin umírají pumy. Jde o vrcholové predátory zdejší krajiny. V národním parku jich trvale žijí zhruba tři desítky a další se zde objevují sezónně. Vědci je proto podrobili testům na přítomnost protilátek.

Protilátky proti moru měla v těle téměř polovina testovaných pum. Stejně tak byly během pitvy nalezeny morové bakterie u čtyřech z celkem 11 zkoumaných mrtvých pum. A mor by mohl být u pum v Yellowstonu ještě častější, než jak to vypadá podle protilátek. Jedna z pum, označovaná jako M21, byla nejprve během několika let testovaná na protilátky proti moru dvakrát negativně, pak jednou pozitivně a po uplynutí jednoho roku opět negativně.

Přestože jde o nepříliš povzbudivou zprávu, vědci jedním dechem dodávají, že běžný návštěvník národního parku Yellowstone má prakticky nulovou šanci, že se nakazí morem od pumy a není tak důvod k obavám.

TIP: Vzpomínky na středověk: Pes nakažený morem ohrozil více než 100 zaměstnanců

Mor se dnes vyskytuje v různých koutech světa, přičemž za rezervoáry bakterieYersinia pestis,  která je původcem moru, jsou považovány některé druhy hlodavců (nejčastěji jsou zmiňováni svišti). Ve Spojených státech amerických jsou ale na tuto chorobu léčeny i ohrožené druhy psouna prériového a tchoře černonohého. Na člověka se bakterie nejčastěji přenáší nakaženými blechami. Světová zdravotnická organizace eviduje každoročně množství případů moru, naštěstí pro nás je tato dříve obávaná metla lidstva dnes relativně snadno léčitelná antibiotiky.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: NPS / Connor Meyer

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907