Nově objevený dravý vačnatec získal jméno po slavném přírodovědci siru Davidu Attenboroughovi
Nově objevený třetihorní vakolev malých rozměrů Microleo attenboroughi se stal dalším z řady druhů, které nesou jméno populárního přírodovědce sira Davida Attenborougha.
Fosilní pozůstatky zatím jediného exempláře zajímavého mikrolva objevili v oblasti Riversleigh World Heritage Area severozápadního Queenslandu. Žil tam v bujných deštných pralesích asi před 18 miliony let, v období miocénu.
TIP: Whollydooleya: Dravý vačnatec, co terorizoval Austrálii před 5 miliony let
Microleo vážil pouhých 600 gramů a podle všeho byl postrachem drobných živočichů v korunách stromů – hmyzu, ještěrek nebo ptáků. Vše nasvědčuje tomu, že byl příbuzným hrůzu nahánějícího vakolva Thylacoleo carnifex, který byl podle odborníků možná ještě děsivějším predátorem nežli dnešní lvi, jimž se vyrovnal velikostí.
IFL Science, Palaeontologia Electronica
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)