Drobný vakolev Microleo attenboroughi děsil obyvatele korun stromů

29.08.2016 - Stanislav Mihulka

Nově objevený dravý vačnatec získal jméno po slavném přírodovědci siru Davidu Attenboroughovi


Reklama

Nově objevený třetihorní vakolev malých rozměrů Microleo attenboroughi se stal dalším z řady druhů, které nesou jméno populárního přírodovědce sira Davida Attenborougha.

Fosilní pozůstatky zatím jediného exempláře zajímavého mikrolva objevili v oblasti Riversleigh World Heritage Area severozápadního Queenslandu. Žil tam v bujných deštných pralesích asi před 18 miliony let, v období miocénu.

TIP: Whollydooleya: Dravý vačnatec, co terorizoval Austrálii před 5 miliony let

Microleo vážil pouhých 600 gramů a podle všeho byl postrachem drobných živočichů v korunách stromů – hmyzu, ještěrek nebo ptáků. Vše nasvědčuje tomu, že byl příbuzným hrůzu nahánějícího vakolva Thylacoleo carnifex, který byl podle odborníků možná ještě děsivějším predátorem nežli dnešní lvi, jimž se vyrovnal velikostí.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Palaeontologia Electronica

  • Zdroj fotografií: Peter Schouten / UNSW

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907