Drtivá většina lidstva dýchá podle WHO znečištěný vzduch

11.04.2022 - Stanislav Mihulka

Podle nových norem WHO je naprostá většina lidí vystavena škodlivému ovzduší. Výsledkem jsou miliony předčasných úmrtí

<p>Polétavý prach se může dostávat do plic a krve, komplikovat dýchání, poškozovat oběhový systém a vést i k mrtvici. Oxid dusičitý je spojován s problémy s dýcháním.</p>

Polétavý prach se může dostávat do plic a krve, komplikovat dýchání, poškozovat oběhový systém a vést i k mrtvici. Oxid dusičitý je spojován s problémy s dýcháním.


Reklama

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno zveřejnila nové standardy pro zdravé ovzduší. Ukázalo se, že téměř nikdo na Zemi takový vzduch nedýchá.

Na základě nové analýzy dat o znečistění ovzduší, která zahrnovala údaje z více než 6 tisíc měst z celkem 117 zemí, WHO uvádí, že v současné době 99 procent světové populace dýchá vzduch, který nevyhovuje novým normám WHO. Mimo jiné to zahrnuje zhruba 80 procent oblastí s městskou zástavbou.

Škodlivý vzduch

Co lidé podle odborníků WHO dýchají? Velký problém představuje neviditelný oxid dusičitý (NO2), který pochází z automobilových emisí a průmyslu a který dráždí dýchací ústrojí. Může vyvolávat záněty, alergie, astma a celkově omezovat funkčnost plic. Značně nebezpečné jsou i pevné částice (PM), především pokud jde o nepatrné částice o velikosti menší než 2,5 mikrometru (PM₂,₅).

Pevné částice, hlavně ty malé, pronikají hluboko do plic a vstupují do krevního oběhu. Mohou vyvolávat obtíže s ucpáváním cév a fungováním plic. Rovněž se objevují důkazy, že pevné částice ovlivňují i další orgány a vyvolávají řadu dalších onemocnění.

TIP: Neviditelný zabiják: Téměř všechny děti do 15 let dýchají toxické škodliviny

Světová zdravotnická organizace ve své zprávě upozornila i na poměrně velké rozdíly v kvalitě ovzduší mezi bohatými a chudšími zeměmi. V zemích s vysokými příjmy obyvatel hodnoty pro polétavý prach dodržuje 17 procent měst, ve státech se středními a nízkými příjmy jen jedno procento.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907