Drtivá většina lidstva dýchá podle WHO znečištěný vzduch

Podle nových norem WHO je naprostá většina lidí vystavena škodlivému ovzduší. Výsledkem jsou miliony předčasných úmrtí

11.04.2022 - Stanislav MihulkaSvětová zdravotnická organizace (WHO) nedávno zveřejnila nové standardy pro zdravé ovzduší. Ukázalo se, že téměř nikdo na Zemi takový vzduch nedýchá.

Na základě nové analýzy dat o znečistění ovzduší, která zahrnovala údaje z více než 6 tisíc měst z celkem 117 zemí, WHO uvádí, že v současné době 99 procent světové populace dýchá vzduch, který nevyhovuje novým normám WHO. Mimo jiné to zahrnuje zhruba 80 procent oblastí s městskou zástavbou.

Škodlivý vzduch

Co lidé podle odborníků WHO dýchají? Velký problém představuje neviditelný oxid dusičitý (NO2), který pochází z automobilových emisí a průmyslu a který dráždí dýchací ústrojí. Může vyvolávat záněty, alergie, astma a celkově omezovat funkčnost plic. Značně nebezpečné jsou i pevné částice (PM), především pokud jde o nepatrné částice o velikosti menší než 2,5 mikrometru (PM₂,₅).

Pevné částice, hlavně ty malé, pronikají hluboko do plic a vstupují do krevního oběhu. Mohou vyvolávat obtíže s ucpáváním cév a fungováním plic. Rovněž se objevují důkazy, že pevné částice ovlivňují i další orgány a vyvolávají řadu dalších onemocnění.

TIP: Neviditelný zabiják: Téměř všechny děti do 15 let dýchají toxické škodliviny

Světová zdravotnická organizace ve své zprávě upozornila i na poměrně velké rozdíly v kvalitě ovzduší mezi bohatými a chudšími zeměmi. V zemích s vysokými příjmy obyvatel hodnoty pro polétavý prach dodržuje 17 procent měst, ve státech se středními a nízkými příjmy jen jedno procento.


Další články v sekci