Drží jako přibité: Nové lepidlo se aktivuje působením magnetického pole

28.12.2020 - Stanislav Mihulka

Magnetolepidlo nepotřebuje k vytvrzení horko, vlhko ani světlo. Stačí ho jen krátce magnetizovat

<p>Nadšený výzkumný tým se svým magnetolepidlem</p>

Nadšený výzkumný tým se svým magnetolepidlem


Reklama

Běžná technická lepidla, jako třeba epoxidy, sloužící k lepení plastů, keramiky nebo třeba dřeva, se obvykle aktivují vlhkem, horkem anebo světlem. Tento proces je nutný k vytvrzení lepidla a zajištění pevného spojení lepených materiálů. Zároveň to ale bývá komplikace při lepení v prostředí s nepříznivými podmínkami nebo třeba při lepení vrstev materiálů, které jsou dobrými izolátory.

Výzkumníci singapurské Nanyang Technological University vyvinuli nový typ lepidla, které se aktivuje vnějším magnetickým polem. Je to vlastně směs typického komerčního epoxidového lepidla se speciálními magnetickými nanočásticemi. Takové lepidlo je snadné vyrábět i používat. Nové lepidlo je možné aktivovat magnetickým polem, které bez potíží vyrobí malé elektromagnetické zařízení, spotřebovávající méně energie než běžná elektrická trouba.

TIP: Nové chirurgické superlepidlo v mžiku zalepí i krvácející srdce

Tvůrci uvádějí, že jeden gram jejich magnetolepidla zvládne aktivovat elektromagnetické zařízení o výkonu 200 W během 5 minut. Spotřebuje k tomu 16,6 Wh. Nové lepidlo má velmi slušné mechanické vlastnosti a mohlo by se uplatnit v mnoha různých aplikacích, například při lepení ohebné elektroniky či rozložitelných plastů, které jsou velmi citlivé na vyšší teploty.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907