Drží jako přibité: Nové lepidlo se aktivuje působením magnetického pole

28.12.2020 - Stanislav Mihulka

Magnetolepidlo nepotřebuje k vytvrzení horko, vlhko ani světlo. Stačí ho jen krátce magnetizovat

<p>Nadšený výzkumný tým se svým magnetolepidlem</p>

Nadšený výzkumný tým se svým magnetolepidlem


Reklama

Běžná technická lepidla, jako třeba epoxidy, sloužící k lepení plastů, keramiky nebo třeba dřeva, se obvykle aktivují vlhkem, horkem anebo světlem. Tento proces je nutný k vytvrzení lepidla a zajištění pevného spojení lepených materiálů. Zároveň to ale bývá komplikace při lepení v prostředí s nepříznivými podmínkami nebo třeba při lepení vrstev materiálů, které jsou dobrými izolátory.

Výzkumníci singapurské Nanyang Technological University vyvinuli nový typ lepidla, které se aktivuje vnějším magnetickým polem. Je to vlastně směs typického komerčního epoxidového lepidla se speciálními magnetickými nanočásticemi. Takové lepidlo je snadné vyrábět i používat. Nové lepidlo je možné aktivovat magnetickým polem, které bez potíží vyrobí malé elektromagnetické zařízení, spotřebovávající méně energie než běžná elektrická trouba.

TIP: Nové chirurgické superlepidlo v mžiku zalepí i krvácející srdce

Tvůrci uvádějí, že jeden gram jejich magnetolepidla zvládne aktivovat elektromagnetické zařízení o výkonu 200 W během 5 minut. Spotřebuje k tomu 16,6 Wh. Nové lepidlo má velmi slušné mechanické vlastnosti a mohlo by se uplatnit v mnoha různých aplikacích, například při lepení ohebné elektroniky či rozložitelných plastů, které jsou velmi citlivé na vyšší teploty.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907