Drží jako přibité: Nové lepidlo se aktivuje působením magnetického pole

Magnetolepidlo nepotřebuje k vytvrzení horko, vlhko ani světlo. Stačí ho jen krátce magnetizovat

28.12.2020 - Stanislav MihulkaBěžná technická lepidla, jako třeba epoxidy, sloužící k lepení plastů, keramiky nebo třeba dřeva, se obvykle aktivují vlhkem, horkem anebo světlem. Tento proces je nutný k vytvrzení lepidla a zajištění pevného spojení lepených materiálů. Zároveň to ale bývá komplikace při lepení v prostředí s nepříznivými podmínkami nebo třeba při lepení vrstev materiálů, které jsou dobrými izolátory.

Výzkumníci singapurské Nanyang Technological University vyvinuli nový typ lepidla, které se aktivuje vnějším magnetickým polem. Je to vlastně směs typického komerčního epoxidového lepidla se speciálními magnetickými nanočásticemi. Takové lepidlo je snadné vyrábět i používat. Nové lepidlo je možné aktivovat magnetickým polem, které bez potíží vyrobí malé elektromagnetické zařízení, spotřebovávající méně energie než běžná elektrická trouba.

TIP: Nové chirurgické superlepidlo v mžiku zalepí i krvácející srdce

Tvůrci uvádějí, že jeden gram jejich magnetolepidla zvládne aktivovat elektromagnetické zařízení o výkonu 200 W během 5 minut. Spotřebuje k tomu 16,6 Wh. Nové lepidlo má velmi slušné mechanické vlastnosti a mohlo by se uplatnit v mnoha různých aplikacích, například při lepení ohebné elektroniky či rozložitelných plastů, které jsou velmi citlivé na vyšší teploty.


Další články v sekci