Duchové, mumie a jiné libůstky: Které hrady a zámky skrývají tajemnou minulost?

02.05.2021 - Kateřina Höferová

Za zážitky a zábavou nemusíte ujíždět stovky kilometrů. Nádherná místa máme i v Česku. Naše hrady a zámky patří v řadě ohledů mezi světové unikáty.

<h3>Hrad Trosky</h3><p>V Českém Ráji leží naše nejznámější zřícenina, symbolicky střežená dvěma čedičovými sopouchy <strong>Pannou</strong> a <strong>Babou</strong>. Řada badatelů už více než dvě stě let prozkoumává tajné chodby a jeskyně pod <strong>Troskami</strong>. Někteří tvrdí, že se tu dokonce ukrývá obrovský poklad. Nikdo ho ale zatím neobjevil. Můžete to zkusit vy, třeba budete mít štěstí. Zatím ale každému zabránily balvany, vzpříčené v průchodu do rozvětvených chodeb pod hradem. A také varovné nápisy staré mnoho století. Smrt hrozí těm, kteří svou zvědavost neudrží na uzdě!</p><p>Když ale odoláte a nebudete rušit ukrytá tajemství, odmění vás nádherný výhled po krajině. A nemusíte ani stoupat přímo na hrad. V okolí je mnoho turistických tras, skalních útvarů a romantických tůněk. <em>(foto: Wikimedia Commons, Zdeněk Fiedler, </em><em>CC BY-SA 3.0)</em></p>

Hrad Trosky

V Českém Ráji leží naše nejznámější zřícenina, symbolicky střežená dvěma čedičovými sopouchy Pannou a Babou. Řada badatelů už více než dvě stě let prozkoumává tajné chodby a jeskyně pod Troskami. Někteří tvrdí, že se tu dokonce ukrývá obrovský poklad. Nikdo ho ale zatím neobjevil. Můžete to zkusit vy, třeba budete mít štěstí. Zatím ale každému zabránily balvany, vzpříčené v průchodu do rozvětvených chodeb pod hradem. A také varovné nápisy staré mnoho století. Smrt hrozí těm, kteří svou zvědavost neudrží na uzdě!

Když ale odoláte a nebudete rušit ukrytá tajemství, odmění vás nádherný výhled po krajině. A nemusíte ani stoupat přímo na hrad. V okolí je mnoho turistických tras, skalních útvarů a romantických tůněk. (foto: Wikimedia Commons, Zdeněk Fiedler, CC BY-SA 3.0)

<h3>Zámek Jindřichův Hradec</h3><p>Město, které má své nepopiratelné kouzlo, láká zejména na svůj zámek. <strong>A Bílou paní! Ta se zjevuje hned na několika bývalých panstvích pánů z Rožmberku, ale Jindřichův Hradec prý navštěvuje nejčastěji</strong>. Prochází po chodbách a vstupuje do jednotlivých komnat. Není zlá, ale přece jen je potřeba být při setkání s ní ve střehu. Dokáže totiž předpovídat budoucnost. <strong>Co se bude dít, napovídá barva jejích rukaviček. Červené věští požár, černé úmrtí a bílé narození dítěte nebo svatbu</strong>. <em>(foto: Wikimedia Commons, Herbert Ortner, CC BY-SA 3.0)</em></p>

Zámek Jindřichův Hradec

Město, které má své nepopiratelné kouzlo, láká zejména na svůj zámek. A Bílou paní! Ta se zjevuje hned na několika bývalých panstvích pánů z Rožmberku, ale Jindřichův Hradec prý navštěvuje nejčastěji. Prochází po chodbách a vstupuje do jednotlivých komnat. Není zlá, ale přece jen je potřeba být při setkání s ní ve střehu. Dokáže totiž předpovídat budoucnost. Co se bude dít, napovídá barva jejích rukaviček. Červené věští požár, černé úmrtí a bílé narození dítěte nebo svatbu. (foto: Wikimedia Commons, Herbert Ortner, CC BY-SA 3.0)

<h3>Hrad Kámen</h3><p>Vzpomínáte na pohádku <em>Sůl nad zlato</em>? Král se rozhoduje, která ze tří dcer po něm převezme vládu. Nějak podobně vše začalo i na nenápadném hrádku nedaleko Pacova.</p><p>Chudý šlechtic zemřel dřív, než rozhodnutí učinil. Co teď? Osiřelé dcery vymyslí plán. Každá z nich zasadí větvičku lípy a které se do roka stromek zazelená a ona bude stále pannou, ujme se hradu. Nejmladší ze sester se pěstování daří, druhá část úkolu už ale ne. Zamiluje se do rytíře, a dokonce s ním čeká dítě. Závistivé sestřičky se proti ní spolčí. Počkají až porodí synka. Toho zakopou na nedaleké louce a nebožačku zaživa zazdí ve věži! Radost jim ale dlouho nevydrží. O rok později zmizí - prý je za krutý skutek odnesl sám ďábel do pekla. <strong>Dodnes když se setmí a kroky návštěvníků utichnou, lze prý zaslechnout tichý vítr a plačtivé kvílení</strong>. <em>(foto: Wikimedia Commons, Fojsinek, </em><em>CC BY-SA 3.0)</em></p>

Hrad Kámen

Vzpomínáte na pohádku Sůl nad zlato? Král se rozhoduje, která ze tří dcer po něm převezme vládu. Nějak podobně vše začalo i na nenápadném hrádku nedaleko Pacova.

Chudý šlechtic zemřel dřív, než rozhodnutí učinil. Co teď? Osiřelé dcery vymyslí plán. Každá z nich zasadí větvičku lípy a které se do roka stromek zazelená a ona bude stále pannou, ujme se hradu. Nejmladší ze sester se pěstování daří, druhá část úkolu už ale ne. Zamiluje se do rytíře, a dokonce s ním čeká dítě. Závistivé sestřičky se proti ní spolčí. Počkají až porodí synka. Toho zakopou na nedaleké louce a nebožačku zaživa zazdí ve věži! Radost jim ale dlouho nevydrží. O rok později zmizí - prý je za krutý skutek odnesl sám ďábel do pekla. Dodnes když se setmí a kroky návštěvníků utichnou, lze prý zaslechnout tichý vítr a plačtivé kvílení. (foto: Wikimedia Commons, Fojsinek, CC BY-SA 3.0)

<h3>Hrad Buchlov</h3><p>Rozlehlé panství kromě nádherných výhledů na okolní krajinu nabízí několik prohlídkových okruhů. Můžete se sem vydat pěšky, ale i na kole. Litovat nebudete. A pokud máte rádi nezvyklé exponáty, jste na správném místě. <strong>Tento moravský hrad se totiž může pochlubit skutečnou mumií. Jak se sem dostala? Tehdejší hradní pán Josef Vratislav z Mitrovic ji pojal svatební dar pro svou sestru Ludmilu</strong>. Přivezl ji ze své cesty po Alexandrii a myslel i na tematické balení: tím je cedrová rakev! </p><p>Minout byste neměli ani lípu, která roste kořeny vzhůru. Mnozí botanici nad tím kroutí hlavou. Prý ji sem zasadil falešně obviněný mladík. Na důkaz jeho poctivosti se měla do roka zazelenat. A stalo se! Na vlastní oči se o tom můžete přesvědčit na třetím nádvoří. <em>(foto: Wikimedia Commons, Mercy, </em><em>CC BY-SA 3.0)</em></p>

Hrad Buchlov

Rozlehlé panství kromě nádherných výhledů na okolní krajinu nabízí několik prohlídkových okruhů. Můžete se sem vydat pěšky, ale i na kole. Litovat nebudete. A pokud máte rádi nezvyklé exponáty, jste na správném místě. Tento moravský hrad se totiž může pochlubit skutečnou mumií. Jak se sem dostala? Tehdejší hradní pán Josef Vratislav z Mitrovic ji pojal svatební dar pro svou sestru Ludmilu. Přivezl ji ze své cesty po Alexandrii a myslel i na tematické balení: tím je cedrová rakev! 

Minout byste neměli ani lípu, která roste kořeny vzhůru. Mnozí botanici nad tím kroutí hlavou. Prý ji sem zasadil falešně obviněný mladík. Na důkaz jeho poctivosti se měla do roka zazelenat. A stalo se! Na vlastní oči se o tom můžete přesvědčit na třetím nádvoří. (foto: Wikimedia Commons, Mercy, CC BY-SA 3.0)

<h3>Zámek Zbiroh</h3><p>Zajímají vás unikátní fyzikální jevy? Vydejte se na <strong>Zbiroh</strong>! Je to druhý největší zámek u nás a má spoustu nerozluštěných tajemství. Tak zaprvé: leží na jaspisové skále. <strong>Za války se tu usadili nacisté a zjistili, že jaspis zesiluje rádiové vlny. Nainstalovali tu výkonný radar a prý díky němu mohli odposlouchávat téměř celý svět!</strong> Další podivností je zámecká studna. Má dvě dna! Co se skrývá pod tím druhým? Nikdo netuší. Prý tam může být jantarová chodba, anebo také dynamitová nálož. Možná proto se sem nikdo z badatelů příliš nežene. Jinak tu ale vládne pohoda. Zbiroh byl oblíbeným místem malíře <strong>Alfonse Muchy</strong>, který právě zde namaloval <em>Slovanskou epopej</em>. <em>(foto: Wikimedia Commons, Marek Vidtman, </em><em>CC BY-SA 4.0)</em></p>

Zámek Zbiroh

Zajímají vás unikátní fyzikální jevy? Vydejte se na Zbiroh! Je to druhý největší zámek u nás a má spoustu nerozluštěných tajemství. Tak zaprvé: leží na jaspisové skále. Za války se tu usadili nacisté a zjistili, že jaspis zesiluje rádiové vlny. Nainstalovali tu výkonný radar a prý díky němu mohli odposlouchávat téměř celý svět! Další podivností je zámecká studna. Má dvě dna! Co se skrývá pod tím druhým? Nikdo netuší. Prý tam může být jantarová chodba, anebo také dynamitová nálož. Možná proto se sem nikdo z badatelů příliš nežene. Jinak tu ale vládne pohoda. Zbiroh byl oblíbeným místem malíře Alfonse Muchy, který právě zde namaloval Slovanskou epopej. (foto: Wikimedia Commons, Marek Vidtman, CC BY-SA 4.0)

<h3>Hrad Pecka</h3><p>Podhůří Krkonoš se pyšní místem, u něhož se příliš neví, kdo stál za jeho vznikem. <strong>Prý za vše může zlá čarodějnice, která ve vzteku odhodila pecku a z ní vyrostl hrad</strong>. Místo opředené moha pověstmi dnes připomíná hlavně svého nejvýznamnějšího majitele: <strong>Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic</strong>. Všestranný renesanční intelektuál se věnoval cestování, psaní a skládání hudby. Dokud nestanul na popravčím lešení po bitvě na Bílé hoře. <em>(foto: Wikimedia Commons, Blasbulk, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Hrad Pecka

Podhůří Krkonoš se pyšní místem, u něhož se příliš neví, kdo stál za jeho vznikem. Prý za vše může zlá čarodějnice, která ve vzteku odhodila pecku a z ní vyrostl hrad. Místo opředené moha pověstmi dnes připomíná hlavně svého nejvýznamnějšího majitele: Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Všestranný renesanční intelektuál se věnoval cestování, psaní a skládání hudby. Dokud nestanul na popravčím lešení po bitvě na Bílé hoře. (foto: Wikimedia Commons, Blasbulk, CC BY-SA 4.0)

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907