Duhové kuře: Malý dinosaurus zřejmě lákal partnery na pestré peří

18.01.2018 - Stanislav Mihulka

Tak jako dnes, i v období druhohor znamenaly pestré barvy nabídku ke žhavému páření

Caihong - Nově popsaný dinosaurus Caihong juji ohromil barevným peřím
Caihong - Nově popsaný dinosaurus Caihong juji ohromil barevným peřím

Reklama

Caihong juji byl malý dinosaurus velikosti kuřete, který žil na území dnešní Číny ve druhohorách, před 160 miliony let, tedy v období jury. Pro naši dobu byl objeven jako téměř kompletní fosilie v roce 2014 a vědci jej detailně popsali až zcela nedávno.

TIP: Mongolský „labutí“ dinosaurus byl zřejmě pánem vodního světa

Fosilie caihonga se zachovala i s peřím, na němž dokonce bylo možné rozeznat, jakou barvu mělo. Dinosaurus byl na zádech, křídlech, nohou a mohutně opeřeném ocasu tmavý, zatímco hlavu a krk měl podle všeho zbarvenou pestře a nápadně. Na své pestré peří zřejmě lákal partnery k páření.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Texas at Austin, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Velizar Simeonovski, The Field Museum, for UT Austin Jackson School of GeosciencesDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907