Důmyslné ledviny na čipu by mohly zachraňovat lidské životy

06.05.2016 - Stanislav Mihulka

Na umělých ledvinách bude možné bezpečně a spolehlivě testovat nové léky


Reklama

Ledviny jsou vlastně účinný filtr, který čistí krev. Zároveň jsou ale náchylné k poškození toxickými látkami, které zachytávají. Například některé léky mohou způsobit selhání ledvin, když jsou podávány v příliš vysokých dávkách.

Jak ale zjistit, jaké dávky léků jsou ještě bezpečné? Doposud se ke zjištění maximálních dávek používají hlavně experimenty na zvířatech, jejich výsledky ale nebývají přesně stejné, jako by byly u lidí.

TIP: Na čipu mohou být i placenty

Badatelé Michiganské univerzity proto vyvinuli ledviny na čipu, které jsou mnohem lepším modelem lidských ledvin, nežli zvířecí ledviny. Obsahují kultury živých buněk z lidských ledvin. Účinky testovaných léků pak lze snadno kontrolovat pod mikroskopem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, University of Michigan, Biofabrication

  • Zdroj fotografií: University of MichiganDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle většiny svědectví vypadá lochneská příšera jako obří plaz s dlouhým krkem a ploutvemi. Na její sochy lze narazit po celém Skotsku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

V teplejší vodě se daří vodním květům. Barva jezer se mění z modrých odstínů na zelené a hnědé. (foto: Unsplash, Kalen EmsleyCC0)

Věda

Představa stabilní červí díry udržené gravitací a elektromagnetickým polem. (ilustrace: ESO (Scientific American)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Společně s rostoucí poptávkou po exotickém koření, rostl i počet více či méně sofistikovaných podvodů. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Samohybné dělo Bishop vzniklo jako montáž 25liberního kanonu do masivní nástavby na podvozku pěchotního tanku Valentine. (Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907