Důmyslné ledviny na čipu by mohly zachraňovat lidské životy

06.05.2016 - Stanislav Mihulka

Na umělých ledvinách bude možné bezpečně a spolehlivě testovat nové léky


Reklama

Ledviny jsou vlastně účinný filtr, který čistí krev. Zároveň jsou ale náchylné k poškození toxickými látkami, které zachytávají. Například některé léky mohou způsobit selhání ledvin, když jsou podávány v příliš vysokých dávkách.

Jak ale zjistit, jaké dávky léků jsou ještě bezpečné? Doposud se ke zjištění maximálních dávek používají hlavně experimenty na zvířatech, jejich výsledky ale nebývají přesně stejné, jako by byly u lidí.

TIP: Na čipu mohou být i placenty

Badatelé Michiganské univerzity proto vyvinuli ledviny na čipu, které jsou mnohem lepším modelem lidských ledvin, nežli zvířecí ledviny. Obsahují kultury živých buněk z lidských ledvin. Účinky testovaných léků pak lze snadno kontrolovat pod mikroskopem.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, University of Michigan, Biofabrication

  • Zdroj fotografií: University of Michigan

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlaté šperky pocházejí z hrobů od trojlodní baziliky na Mikulčickém hradišti a patří k nejkrásnějším výrobkům z dílen velkomoravských šperkařů. Zleva: hrozníčkové náušnice (2,6 cm); sloupečková náušnice s granulovaným sloupkem (2,6 cm); košíčková náušnice spletená z filigránního drátku (asi 3,5 cm); dvouplášťové gombíky (2,6 cm). 

Historie

Sluneční erupce 29. listopadu 2020 je patrná v levé části snímku

Věda

McCandless na Aljašce pořídil řadu snímků, mnoho z nich na samospoušť. Tato póza před autobusem 142 je zřejmě nejznámější.

Zajímavosti
Věda
Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907