Důvod ke znepokojení? V atmosféře Země setrvale klesá obsah kyslíku

23.09.2016 - Stanislav Mihulka

Za poslední milion let zmizelo z atmosféry Země asi jedno procento kyslíku

Výzkumná stanice -<p>Na stanicích v Arktidě a Antarktidě vrtají led a sledují historii změn atmosféry</p>
Výzkumná stanice -

Na stanicích v Arktidě a Antarktidě vrtají led a sledují historii změn atmosféry


Reklama

Obsah kyslíku v pozemském atmosféře velice úzce souvisí s živými organismy. Kyslík je sice na Zemi běžný, je ale zároveň velmi reaktivní. Kdyby najednou zmizely všechny fotosyntetické organismy, tak by zásoba kyslíku v atmosféře vydržela maximálně pár týdnů.

Hladina kyslíku v atmosféře přitom neustále kolísá. Vědce zajímá proč, a také by rádi věděli, jaké mechanismy za tím stojí.

Badatelé prozkoumali vzorky ledu vyvrtaného v Arktidě a Antarktidě a analyzovali obsah kyslíku v bublinkách vzduchu, které tento led obsahuje. Nakonec dospěli k názoru, že obsah kyslíku v atmosféře pomalu, ale jistě klesá. Za poslední milion let poklesl zhruba o 1 procento.

TIP: Nejstarší stopa fotosyntézy pochází z doby před 3,2 miliardami let

Pokud by se to někomu ale zdálo nebezpečné, nemusí se bát. Takový pokles kyslíku člověk bez přístrojů ani nezaregistruje. Ke stejné změně obsahu kyslíku dojde, když se člověk přemístí o zhruba 100 m nadmořské výšky vzhůru.

  • Zdroj textu:

    Live Science / Science

  • Zdroj fotografií: Michael Bender / Princeton

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907