Dvacet čtyři hodin s královnou: Jak vypadal všední den Marie Antoinetty?

14.09.2018 - Alžběta Nagyová

Francouzská královna milovala společnost a večírky. Přes den si ale musela vystačit s poněkud nudnější náplní

<p>Ludvík své veselé a bezprostřední manželce rád dopřával veškerý luxus a zábavy, které ji těšily.</p>

Ludvík své veselé a bezprostřední manželce rád dopřával veškerý luxus a zábavy, které ji těšily.


Reklama

Budoucí královna se narodila 2. listopadu 1755 rakouské císařovně Marii Terezii. Krásná, jemná, spontánní, okouzlující princezna byla v necelých patnácti letech provdaná za francouzského následníka trůnu, o rok staršího Ludvíka. Jejich vztah byl zpočátku komplikovaný, zejména proto, že mladí manželé měli potíže s intimním životem, tedy abychom byli zcela konkrétní – ještě několik roků od svatby mezi nimi doslova žádný intimní život neexistoval.

Až po sedmi letech si královnin starší bratr Josef II. s oběma promluvil a zjistil, že Ludvíka trápí tzv. fimóza, čili deformace předkožky. Tu odstranil jednoduchý chirurgický zákrok. Ne, že by se vztah krále a královny rázem změnil v uragán vášní, ale ti dva se postupně stále těsněji sbližovali. Byli přinejmenším blízkými přáteli a měli se rádi. Král ale musel vládnout a jeho žena si hledala jinou zábavu. Jaký byl její běžný harmonogram?

Takový obyčejný den

Marie Antoinetta byla od prvních dní manželství v podstatě zajatkyní francouzského dvora. Každý její krok byl pozorně sledován. Její první ranní zívnutí pro ostatní znamenalo jasný začátek každodenního rituálu. Do Antoinettiných komnat přiběhly garderobiérky s košem spodního prádla, kapesníků a ručníků. Šaty si královna vybírala podle obrázkové knížky, ve které byly nakresleny všechny modely, které měla k dispozici. Pak sloužící přivezli vanu k ranní koupeli. Stydlivá panovnice se do ní nořila oblečená do dlouhého flanelového pláště se lněnou podšívkou. Před očima služebných ji chránila zástěna.

Horkou čokoládu či kávu pak snídala v posteli oblečená do taftového župánku. Po jídle přijímala návštěvy, na pár minut denně mimo jiné i svého manžela. Teprve kolem poledne začínala královnina velká toaleta, během které také vyřizovala různá akta a oficiální žádosti. Před obědem se konala velká mše. Antoinetta obědvala s manželem, její dvorní dámy přihlížely. Obvykle šlo o zábavný rituál plný smíchu. Posléze královna v méně formálním oděvu ve svých komnatách hrála na harfu a přijímala návštěvy. K večeru se pak procházela nebo projížděla na koni. Po večeři ještě navštěvovala přátele.

TIP: Výchova na dálku: Marie Terezie jako „vládnoucí matka”

Je nutno říct, že královna nebyla zrovna zapálenou ctitelkou pořádku a čistoty. Netrápilo ji, že její komnaty ve Versailles soustavně ničí její dva mopslíci, ani ona sama na úklid nedbala. Z vyjížděk se vracela zablácená a ucouraná. Obklopoval ji prý neustálý zápach. Zaháněla ho tím, že ve svých komnatách měla stále náruče čerstvě nařezaných květin a v porcelánových miskách nechávala odpařovat vonné olejíčky. 

  • Zdroj textu:

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907