Dvacet čtyři hodin s královnou: Jak vypadal všední den Marie Antoinetty?

Francouzská královna milovala společnost a večírky. Přes den si ale musela vystačit s poněkud nudnější náplní

14.09.2018 - Alžběta NagyováBudoucí královna se narodila 2. listopadu 1755 rakouské císařovně Marii Terezii. Krásná, jemná, spontánní, okouzlující princezna byla v necelých patnácti letech provdaná za francouzského následníka trůnu, o rok staršího Ludvíka. Jejich vztah byl zpočátku komplikovaný, zejména proto, že mladí manželé měli potíže s intimním životem, tedy abychom byli zcela konkrétní – ještě několik roků od svatby mezi nimi doslova žádný intimní život neexistoval.

Až po sedmi letech si královnin starší bratr Josef II. s oběma promluvil a zjistil, že Ludvíka trápí tzv. fimóza, čili deformace předkožky. Tu odstranil jednoduchý chirurgický zákrok. Ne, že by se vztah krále a královny rázem změnil v uragán vášní, ale ti dva se postupně stále těsněji sbližovali. Byli přinejmenším blízkými přáteli a měli se rádi. Král ale musel vládnout a jeho žena si hledala jinou zábavu. Jaký byl její běžný harmonogram?

Takový obyčejný den

Marie Antoinetta byla od prvních dní manželství v podstatě zajatkyní francouzského dvora. Každý její krok byl pozorně sledován. Její první ranní zívnutí pro ostatní znamenalo jasný začátek každodenního rituálu. Do Antoinettiných komnat přiběhly garderobiérky s košem spodního prádla, kapesníků a ručníků. Šaty si královna vybírala podle obrázkové knížky, ve které byly nakresleny všechny modely, které měla k dispozici. Pak sloužící přivezli vanu k ranní koupeli. Stydlivá panovnice se do ní nořila oblečená do dlouhého flanelového pláště se lněnou podšívkou. Před očima služebných ji chránila zástěna.

Horkou čokoládu či kávu pak snídala v posteli oblečená do taftového župánku. Po jídle přijímala návštěvy, na pár minut denně mimo jiné i svého manžela. Teprve kolem poledne začínala královnina velká toaleta, během které také vyřizovala různá akta a oficiální žádosti. Před obědem se konala velká mše. Antoinetta obědvala s manželem, její dvorní dámy přihlížely. Obvykle šlo o zábavný rituál plný smíchu. Posléze královna v méně formálním oděvu ve svých komnatách hrála na harfu a přijímala návštěvy. K večeru se pak procházela nebo projížděla na koni. Po večeři ještě navštěvovala přátele.

TIP: Výchova na dálku: Marie Terezie jako „vládnoucí matka”

Je nutno říct, že královna nebyla zrovna zapálenou ctitelkou pořádku a čistoty. Netrápilo ji, že její komnaty ve Versailles soustavně ničí její dva mopslíci, ani ona sama na úklid nedbala. Z vyjížděk se vracela zablácená a ucouraná. Obklopoval ji prý neustálý zápach. Zaháněla ho tím, že ve svých komnatách měla stále náruče čerstvě nařezaných květin a v porcelánových miskách nechávala odpařovat vonné olejíčky. 

  • Zdroj textu

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci