Výchova na dálku: Marie Terezie jako „vládnoucí matka”

Se svými dětmi byla Marie Terezie ve styku, i když opustily Vídeň. Dokládá to četná korespondence, jejímž prostřednictvím se císařovna snažila na dálku ovlivnit život svých potomků

02.02.2016 - Dušan UhlířU psacího stolu, který dnes zdobí salon rakouského spolkového prezidenta, vznikaly stovky dopisů určené synům a dcerám i jejich životním partnerům. Dcerám udílela rady týkající se manželského života, jak psychologicky působit na jejich muže a jak nejlépe zvládat jejich egoismus. Přitom jí byla naprosto cizí jakákoli snaha o emancipaci a vždycky zdůrazňovala, že v rodinném životě se musí žena podřídit muži.

Nezvedená Marie Antoinetta

S velkým zájmem a očekáváním přijímala zprávy důvěrných informátorů o rodinných poměrech svých blízkých. Zvláště ji znepokojovaly novinky, které přicházely z Paříže. Dovídala se z nich, že Marie Antoinetta, která se mezitím stala královnou, se pohybuje v rozmařilé společnosti a utrácí svůj čas v laciných zábavách. Podrobné zprávy jí zprostředkovával rakouský vyslanec u dvora ve Versailles hrabě Mercy-Argenteau. Pak následovaly nabádavé a umravňující dopisy, které měly mladou královnu usměrnit. Když matčiny rady nevedly k nápravě, vyslala císařovna zjara roku 1777 do Paříže svého syna Josefa, aby sestře důrazně domluvil. Ale všechny dobře míněné rady dopadaly na neúrodnou půdu. Tragického konce své dcery se Marie Terezie naštěstí nedočkala. 


Další články v sekci