E-obvaz urychluje hojení ran pomocí elektrického pole

02.01.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Elektrické obvazy pomohou pacientům s vředy a obtížně hojitelnými ranami.</p>

Elektrické obvazy pomohou pacientům s vředy a obtížně hojitelnými ranami.


Reklama

Lidská pokožka má poměrně slušnou schopnost uzdravit sama sebe. V některých případech se ale zranění kůže hojí velmi pomalu a obtížně. To pak přináší nemalé riziko chronických bolestí, nebezpečných infekcí a vzniku problematických jizev. Vědci a lékaři se proto snaží vymýšlet nové postupy, které hojení kůže urychlují.

Pracoval na tom i čínský tým, který vyvinul důmyslný elektrický obvaz. Je to obvaz s nanogenerátorem elektřiny, takže se vlastně nabíjí sám. Stačí, když ho má pacient na sobě a pohybuje s ním. E-obvaz vytváří elektrické pole, které značně urychluje hojení ran, což potvrzují experimenty na laboratorních potkanech.

TIP: Nositelná elektronika s mikrolaboratoří analyzuje pot na kůži

Elektrické obvazy by mohly brzy pomáhat pacientům s diabetickými vředy, bércovými vředy nebo se špatně se hojícími ranami po chirurgickém zákroku. Blahodárné účinky elektrického pole na hojení problematických ran jsou známé už desítky let. Až doposud ale byli pacienti obvykle odkázáni na velké přístroje a museli být kvůli takovým zákrokům hospitalizováni. E-obvaz by to mohl změnit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    American Chemical Society

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907