E-obvaz urychluje hojení ran pomocí elektrického pole

02.01.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Elektrické obvazy pomohou pacientům s vředy a obtížně hojitelnými ranami.</p>

Elektrické obvazy pomohou pacientům s vředy a obtížně hojitelnými ranami.


Reklama

Lidská pokožka má poměrně slušnou schopnost uzdravit sama sebe. V některých případech se ale zranění kůže hojí velmi pomalu a obtížně. To pak přináší nemalé riziko chronických bolestí, nebezpečných infekcí a vzniku problematických jizev. Vědci a lékaři se proto snaží vymýšlet nové postupy, které hojení kůže urychlují.

Pracoval na tom i čínský tým, který vyvinul důmyslný elektrický obvaz. Je to obvaz s nanogenerátorem elektřiny, takže se vlastně nabíjí sám. Stačí, když ho má pacient na sobě a pohybuje s ním. E-obvaz vytváří elektrické pole, které značně urychluje hojení ran, což potvrzují experimenty na laboratorních potkanech.

TIP: Nositelná elektronika s mikrolaboratoří analyzuje pot na kůži

Elektrické obvazy by mohly brzy pomáhat pacientům s diabetickými vředy, bércovými vředy nebo se špatně se hojícími ranami po chirurgickém zákroku. Blahodárné účinky elektrického pole na hojení problematických ran jsou známé už desítky let. Až doposud ale byli pacienti obvykle odkázáni na velké přístroje a museli být kvůli takovým zákrokům hospitalizováni. E-obvaz by to mohl změnit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    American Chemical Society

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907