Einsteinova teorie opět obstála: Tentokrát v unikátním systému pulzarů

05.01.2022 - Stanislav Mihulka

Němečtí vědci z Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii otestovali „pevnost“ Einsteinovy obecné teorie relativity, tentokrát na systému dvojice pulzarů. Teze slavného teoretického fyzika opět obstála na jedničku…

<p>Vizualizace systému dvojice pulzarů, ve kterém pohyb pulzarů způsobuje řadu relativistických efektů předpovězených Albertem Einsteinem.</p>

Vizualizace systému dvojice pulzarů, ve kterém pohyb pulzarů způsobuje řadu relativistických efektů předpovězených Albertem Einsteinem.


Reklama

Einsteinova teorie obecné relativity byla zveřejněna před více než 100 lety. Od té doby se vědci celé planety neustále snaží hledat skulinky, kterými by se této teorii dostali pod kůži a vyvrátili ji. Jakákoliv solidní odchylka od předpovědí obecné relativity by znamenala nejen její pád z trůnu vládnoucí teorie gravitace, ale také by nám otevřela dveře k nové fyzice.

Obecnou relativitu nedávno „otestoval“ i mezinárodní tým, vedený odborníky z německého Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii v Bonnu, který dlouhodobě pozoroval podivuhodnou dvojhvězdu pulzarů PSR J0737-3039 A/B, přezdívanou „Double Pulsar“. Tato extrémní soustava představuje velmi užitečnou přírodní laboratoř, která je ideální právě pro testování obecné relativity.

Extrémní dvojhvězda

Badatelé pozorovali dvojhvězdu pulzarů, objevenou v roce 2003, po dobu 16 let. Využili k tomu celkem 7 radioteleskopů, které pracují v Německu, Francii, Nizozemí, Austrálii, Velké Británii a Spojených státech. Za tu dobu získali údaje o přibližně milionu velmi přesně proměřených rádiových pulsů z této soustavy.

TIP: Hvězdy obíhající supermasivní černou díru potvrdily teorii Alberta Einsteina

Díky těmto pozorováním vědci zaznamenali celou řadu relativistických jevů a ověřili sedm parametrů obecné teorie relativity, některé s doposud nevídanou přesností. Například detailně proměřili, jak silná magnetická pole obou rychle se pohybujících pulzarů ohýbají časoprostor a tím ovlivňují trajektorii rádiových vln druhého pulzaru. Podle závěrů německých vědců jsou všechna pozorování jsou v perfektním souladu s předpověďmi Einsteinovy teorie. Pokud má tedy slavná teorie jednoho z nejvýznamnějších vědců všech dob nějaké slabiny, budeme je muset odhalit ještě mnohem důkladnějšími testy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907