Ekonomická krize z roku 2008 velmi zvláštně ovlivnila úmrtnost v Evropě

Období finanční krize a recese si obvykle spojujeme s negativními trendy. Studie vědců z Barcelony ale ukazuje, že to nemusí platit vždy.

14.02.2019 - Stanislav Mihulka



Období finanční krize a recese si obvykle spojujeme s negativními trendy. Studie vědců z Barcelony ale ukazuje, že to nemusí platit vždy. Rozsáhlý výzkum v 15 evropských zemích v době před, během a po finanční krizi z roku 2008 ukázal, že i když krize zhoršila ekonomiku prakticky ve všech studovaných zemích, došlo v těchto zemích k nápadnému poklesu úmrtnosti. Příčiny tohoto jevu zůstávají nejasné.

TIP: Sebevraždy nejčastěji páchají lidé tvůrčích profesí. Nejméně učitelé a knihovníci

Badatelé zkoumali vývoj úmrtnosti ve vybraných zemích v období mezi lety 2000 a 2014. Úmrtnost v té době kolísala, jednoznačně největší pokles úmrtnosti obyvatel ale nastal bezprostředně po krizi v roce 2008, tedy v době, kdy raketově vylétla nezaměstnanost a mzdy stagnovaly. Data navíc naznačují, že v regionech, které byly krizí zasažené více, klesala úmrtnost více než v regionech, které finanční krizí tolik netrpěly. Možným vysvětlením by mohlo být omezení znečištění ovzduší, omezení spotřeby alkoholu a tabáku, a také omezení pracovního vypětí, díky čemuž se lidé mohli více věnovat relaxaci a pohybu.

  • Zdroj textu

    Barcelona Institute of Global Health, Nature Communications

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci