Slavné módní salony v Praze: Kde šily největší filmové hvězdy?

08.03.2017 - Jana Ládyová

Židovské módní salony v Praze byly vyhlášené. Plodné prostředí pražské módní produkce ale zničily tragické události německé okupace

Pražské módní salony -<p>Již koncem 19. a na počátku 20. století vyrostla v židovských rodinách řada prvotřídních krejčích, kteří si rodinné řemeslo předávali z generace na generaci.</p>
Pražské módní salony -

Již koncem 19. a na počátku 20. století vyrostla v židovských rodinách řada prvotřídních krejčích, kteří si rodinné řemeslo předávali z generace na generaci.


Reklama

Většina salónů v centru Prahy patřila židovským majitelům, snad i proto jejich sláva končí v období protektorátu. Jedním z nich byl i slavný salón Rosenbaum.

Salón Rosenbaum byl na začátku malá firma, kterou ve Štěpánské ulici založila v roce 1907 Eliška Rosenbaumová. Když se chopil po její smrti otěží syn Oldřich, přestěhoval salón na reprezentativnější místo – do nově postaveného funkcionalistického paláce na Národní třídu. Za jeho vedení se stal salón symbolem elegance a luxusu.

Kde šila i paní Heydrichová

Mezi početnou klientelu patřily manželky podnikatelů, diplomatů i herečky. Zmiňme alespoň paní Baťovou či paní Preissovou, manželku ředitele Živnobanky. Sám Oldřich Rosenbaum modely také navrhoval a dotvářel je přímo na svých manekýnkách. Jednou z nich byla i Adina Mandlová.

Rosenbaumovi zaměstnanci byli opravdu mistři svého řemesla, mnozí se zkušenostmi z ciziny. Kvalitní materiály se dovážely především z Itálie, Německa a Rakouska. Vážené zákaznice měly panny, na nichž se zkoušelo, a salón i evidoval, pro jaký účel byly šaty zhotovené a kde se v nich zmiňovaná dáma objeví. Dbalo se na to, aby se náhodou nepotkaly dvě dámy ve stejné či podobné toaletě!

Podnik byl za protektorátu arizován – tedy předán do árijských rukou. Koupil ho důstojník německého wehrmachtu Hansulrich Pfenzing. Držel se i nadále mezi módní špičkou a občas sem z Panenských Břežan zavítala i manželka zastupujícího říšského protektora Lina Heydrichová pro nějaký ten modýlek. Poválečný návrat do starých kolejí byl násilně přerušen znárodněním, salón se stal součástí Oděvní tvorby. Oldřich Rosenbaum opět emigroval a v New Yorku si založil firmu Oldrich Royce.

Inspirace? Pařížské bulváry!

Salón Arnoštky Roubíčkové patřil sice jen mezi středně velké, ale díky skvělé propagaci o něm bylo hodně slyšet. Arnoštka začala podnikat po svém rozvodu v roce 1910 a měla opravdu obchodního ducha. Její malá firma totiž prosperovala od samého začátku. I ona jezdila do Paříže. Ovšem ne na drahé přehlídky. Inspiraci hledala v reálném životě na bulvárech. V Paříži dokázala také výhodně nakupovat zbytky látek za zlomek ceny.

Arnoštčin salón, kde se mluvilo francouzsky, německy i anglicky, sídlil v dobách své největší slávy v paláci Koruna na Václavském náměstí. Jeho konec byl ovšem krutý. Jako židovský byl arizován, majetek rozkraden a paní Roubíčková musela do Terezína. Ani se vlastně neví, kdy a kde vlastně zemřela. Dcera Adéla zahynula i s celou rodinou v ghettu v Lodži. Jediná Helena měla štěstí a včas se zachránila emigrací do Spojených států.

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie Speciál 12

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907