Elegantní a prodyšné: Vulkanologové testují nové obleky

28.06.2019 - Stanislav Mihulka

Odborníci na sopky se mohou těšit na nové ochranné obleky do jednoho z nejhorších prostředí pro práci na světě

<p>Studenti testují nové vulkanologické obleky na výletě v Coloradu</p>

Studenti testují nové vulkanologické obleky na výletě v Coloradu


Reklama

Vulkanologové to při výzkumu sopek nemají lehké. Když se pohybují poblíž lávy, kde panují teploty kolem 1000 °C, tak je pochopitelné, že mají poněkud jiné nároky na oblečení, než je v terénním výzkumu běžné. Přesto ale i vulkanologové chtějí, aby jejich oblečení bylo moderní, funkční, pohodlné a pokud možno i elegantní na pohled.

Pokud jde o technické parametry, vulkanologové požadují, aby jejich obleky pro práci na sopce byly odolné vůči plamenům, také vůči odření. Rovněž potřebují spoustu kapes, na poznámkové bloky, tužky, chytré telefony a další zařízení, a v neposlední řadě na vzorky, jakož i spony na zavěšení helmy, kladiv a dalšího vybavení. Důležité je i to, aby vulkanolog byl v ochranném obleku dostatečně pohyblivý. To by mohlo být otázkou života a smrti.

TIP: FLAIM Trainer: Hasiči trénují boj proti ohni ve virtuální realitě

Američtí vědci a studenti nedávno vyvinuli nový typ obleků pro vulkanology, které všechny uvedené požadavky splňují. Jejich odolnost vůči horku a mechanickému poškození zajišťuje vpletení kevlarových vláken. Nové obleky jsou vzdušné, umožňují vulkanologovi dobrou pohyblivost a také nevypadají úplně špatně. V současnosti už mají za sebou terénní testy v Coloradu, při nichž se prý osvědčily více než dobře.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907