Elegantní a prodyšné: Vulkanologové testují nové obleky

28.06.2019 - Stanislav Mihulka

Odborníci na sopky se mohou těšit na nové ochranné obleky do jednoho z nejhorších prostředí pro práci na světě

<p>Studenti testují nové vulkanologické obleky na výletě v Coloradu</p>

Studenti testují nové vulkanologické obleky na výletě v Coloradu


Reklama

Vulkanologové to při výzkumu sopek nemají lehké. Když se pohybují poblíž lávy, kde panují teploty kolem 1000 °C, tak je pochopitelné, že mají poněkud jiné nároky na oblečení, než je v terénním výzkumu běžné. Přesto ale i vulkanologové chtějí, aby jejich oblečení bylo moderní, funkční, pohodlné a pokud možno i elegantní na pohled.

Pokud jde o technické parametry, vulkanologové požadují, aby jejich obleky pro práci na sopce byly odolné vůči plamenům, také vůči odření. Rovněž potřebují spoustu kapes, na poznámkové bloky, tužky, chytré telefony a další zařízení, a v neposlední řadě na vzorky, jakož i spony na zavěšení helmy, kladiv a dalšího vybavení. Důležité je i to, aby vulkanolog byl v ochranném obleku dostatečně pohyblivý. To by mohlo být otázkou života a smrti.

TIP: FLAIM Trainer: Hasiči trénují boj proti ohni ve virtuální realitě

Američtí vědci a studenti nedávno vyvinuli nový typ obleků pro vulkanology, které všechny uvedené požadavky splňují. Jejich odolnost vůči horku a mechanickému poškození zajišťuje vpletení kevlarových vláken. Nové obleky jsou vzdušné, umožňují vulkanologovi dobrou pohyblivost a také nevypadají úplně špatně. V současnosti už mají za sebou terénní testy v Coloradu, při nichž se prý osvědčily více než dobře.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907