Elegantní a prodyšné: Vulkanologové testují nové obleky

28.06.2019 - Stanislav Mihulka

Odborníci na sopky se mohou těšit na nové ochranné obleky do jednoho z nejhorších prostředí pro práci na světě

<p>Studenti testují nové vulkanologické obleky na výletě v Coloradu</p>

Studenti testují nové vulkanologické obleky na výletě v Coloradu


Reklama

Vulkanologové to při výzkumu sopek nemají lehké. Když se pohybují poblíž lávy, kde panují teploty kolem 1000 °C, tak je pochopitelné, že mají poněkud jiné nároky na oblečení, než je v terénním výzkumu běžné. Přesto ale i vulkanologové chtějí, aby jejich oblečení bylo moderní, funkční, pohodlné a pokud možno i elegantní na pohled.

Pokud jde o technické parametry, vulkanologové požadují, aby jejich obleky pro práci na sopce byly odolné vůči plamenům, také vůči odření. Rovněž potřebují spoustu kapes, na poznámkové bloky, tužky, chytré telefony a další zařízení, a v neposlední řadě na vzorky, jakož i spony na zavěšení helmy, kladiv a dalšího vybavení. Důležité je i to, aby vulkanolog byl v ochranném obleku dostatečně pohyblivý. To by mohlo být otázkou života a smrti.

TIP: FLAIM Trainer: Hasiči trénují boj proti ohni ve virtuální realitě

Američtí vědci a studenti nedávno vyvinuli nový typ obleků pro vulkanology, které všechny uvedené požadavky splňují. Jejich odolnost vůči horku a mechanickému poškození zajišťuje vpletení kevlarových vláken. Nové obleky jsou vzdušné, umožňují vulkanologovi dobrou pohyblivost a také nevypadají úplně špatně. V současnosti už mají za sebou terénní testy v Coloradu, při nichž se prý osvědčily více než dobře.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907