Eliška Rejčka: Mocná královna vdova

22.03.2016

Eliška Rejčka (1288-1335) -<p>Ani po smrti dvou manželů Eliška na lásku nezanevřela. Jejím novým partnerem se stal Jindřich z Lipé</p>
Eliška Rejčka (1288-1335) -

Ani po smrti dvou manželů Eliška na lásku nezanevřela. Jejím novým partnerem se stal Jindřich z Lipé


Reklama

Zatímco v manželství se dvojnásobné české královně příliš nedařilo, o to intenzivnější byl vztah s mužem, kterého si sama vybrala. Ambiciózní šlechtic a bohatá královna vdova se ale stali trnem v oku domácí šlechtě.

Manželka králů

O prvního muže, krále Václava II., za něhož se dcera polského velkoknížete provdala ještě v dětském věku, přišla již v 17 letech. O rok později kývla na nabídku k sňatku s Rudolfem Habsburským, jehož čeští stavové přijali za krále po smrti posledního Přemyslovce Václava III. Tím se stala Eliška znovu českou královnou, ovšem ne na dlouho. Rudolf zemřel již příštího roku a z devatenáctileté Rejčky byla již podruhé vdova. Měla jediné dítě, dceru, takže regentství se jí netýkalo. Zato se mohla těšit z dvojnásobného vdovského věna, jež jí dovolovalo ještě větší míru nezávislosti než jiným královnám. Další partii si už Eliška našla sama, stal se jí o 21 let starší šlechtic Jindřich z Lipé.

Od vášnivé lásky ke zbožnosti

Domácí nobilitě vadily zejména právně-politické důsledky takového vztahu: byl zde strach ze šlechtického povýšence sápajícího se tam, kam nepatří. Velmoži pomýšlející příliš vysoko ohrožovali řád středověké společnosti. Už tak zámožná Rejčka se díky mileneckému vztahu s mocným Jindřichem stala nejbohatší ženou země a její příjmy mnohonásobně převyšovaly majetkové poměry tehdejší královny Elišky Přemyslovny. Po milencově smrti roku 1329 však život radikálně změnila a stala se modelem zbožné vdovy, kterou tak propagovali doboví mravokárci. Vydávala se na poutě, shromažďovala svaté ostatky a hmotně podporovala brněnský klášter cisterciaček, jenž založila a do jehož zdí se v posledních letech uchýlila. V jeho kostele je i pochována.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 12/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907