Empatičtí lidé častěji podléhají impulzivnímu utrácení

04.07.2022 - Stanislav Mihulka

Podle studie čínských vědců se empatičtí lidé častěji zhlížejí v celebritách. Současně jsou ale podle badatelů častěji ohroženi impulzivním nakupováním, obzvláště v případě mužů


Reklama

Impulzivní nakupování máme často tendenci připisovat momentální slabosti. Podle nového výzkumu čínských odborníků ale minimálně v některých případech může jít o hlubší nastavení psychiky, které se projevuje například patologickým uctíváním celebrit.

Čínští vědci do výzkumu zapojili 1 319 dobrovolníků ve věku 16 až 30, jejichž vztah k celebritám zjišťovali podle dotazníku „Celebrity Attitude Scale“. Podobným způsobem určovali i sklony dobrovolníků k impulzivnímu nakupování a míru jejich empatie, kterou rovněž zahrnuli do výzkumu. Tento přístup je praktický, ale zároveň omezuje závěry, které je možné z takto vedeného výzkumu vyvodit. Jde o klasický problém kauzality a korelace, která nám připomíná, že pokud nějaké dva jevy následují po sobě nebo pokud nějaké dvě proměnné spolu korelují, nelze z toho ještě vyvozovat, že jedna je příčinou a druhá kauzálním následkem. 

Pánové pozor!

Výsledky výzkumu publikovaného v magazínu Frontiers in Psychology každopádně naznačují, že patologické uctívání celebrit těsně souvisí s impulzivním nakupováním, prostřednictvím empatie. Lidé, kteří více propadli posedlosti celebritami, vykazují podle badatelů vyšší míru empatie, která je pak přivádí do osidel impulzivního nakupování. 

TIP: Zrádné potěšení: Pokud chcete méně utrácet při nákupech, vynechte kávu

Studie čínských badatelů také potvrdila některé společenské stereotypy o větších sklonech k impulzivnímu nakupování u žen. Týkalo se to ale jen skupiny s mírným patologickým uctíváním celebrit. Ve skupině „zbožňovačů celebrit“ se naopak k impulzivním nákupům více přiznávali muži.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907