ESA vyzývá radioamatéry: Ulovte jako první signál nového hi-tech satelitu!

17.12.2019 - Stanislav Mihulka

ESA připravila radioamatérům se zálibou ve vesmírných technologiích zajímavou výzvu – technologiemi nabitou hi-tech hračku na oběžné dráze

<p>Experimentální cubesat OPS-SAT by měl na svou cestu vyrazit již během dneška.</p>

Experimentální cubesat OPS-SAT by měl na svou cestu vyrazit již během dneška.


Reklama

Pokud jste radioamatér se zálibou ve vesmírných technologiích, máte nebyčejnou příležitost – Evropská kosmická agentura ESA pro vesmírné nadšence vyhlašuje soutěž. Hlavní roli v téhle soutěži má nový experimentální cubesat OPS-SAT, který bude během letu na oběžnou dráhu partnerem pro ostře sledovaný evropský vesmírný teleskop CHEOPS. Ten by se měl stát novým lovcem exoplanet.

Teleskop CHEOPS a cubesat OPS-SAT by společně s dalšími malými satelity měly vzlétnout na oběžnou dráhu již dnes – 17. prosince 2019, z kosmodromu Guyanského kosmického centra. Vynést je má nosná raketa Sojuz ST-A s horním stupněm Fregat.

Orbitální zábava pro radioamatéry

Až se OPS-SAT dostane na oběžnou dráhu, rozloží své solární panely a anténu pro vysílání na ultra krátkých vlnách. Pak přijdou na řadu radioamatéři. Nejde přitom jen o samotné pátrání po signálu satelitu. Podle ESA se případní zájemci mohou i přímo zapojit do projektu, pokud požádají o detailní informace.

TIP: ESA připravuje revoluční evropský satelit vybavený umělou inteligencí

Vzhledem ke své velikosti je cubesat OPS-SAT až překvapivě vybavený technologiemi. Má na palubě počítač, který je nejméně desetkrát výkonnější, než jakýkoliv jiný počítač na satelitu ESA. Také nese kameru s vysokým rozlišením, vybavení pro radiokomunikaci a další technologie. Pro účastníky experimentu tak půjde doslova o hi-tech hračku na oběžné dráze.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rakev z doby bronzové se skrývala v hliněné mohyle až do roku 1921, kdy ji archeologové vykopali. Nahoře vizualizace, jak mohla dívka vypadat chvíli před tím, než se s ní její blízcí naposledy rozloučili.

Zajímavosti
Věda

Balkánská „Niagara“ – vodopády Kravica.

Příroda

Chvost komety se objevuje až v blízkosti Slunce.

Vesmír

Iulia Agrippina mladší a Livia Drusilla (vpravo). Dvě travičky z časů starověkého Říma.

Zajímavosti

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907