ESA vyzývá radioamatéry: Ulovte jako první signál nového hi-tech satelitu!

ESA připravila radioamatérům se zálibou ve vesmírných technologiích zajímavou výzvu – technologiemi nabitou hi-tech hračku na oběžné dráze

17.12.2019 - Stanislav MihulkaPokud jste radioamatér se zálibou ve vesmírných technologiích, máte nebyčejnou příležitost – Evropská kosmická agentura ESA pro vesmírné nadšence vyhlašuje soutěž. Hlavní roli v téhle soutěži má nový experimentální cubesat OPS-SAT, který bude během letu na oběžnou dráhu partnerem pro ostře sledovaný evropský vesmírný teleskop CHEOPS. Ten by se měl stát novým lovcem exoplanet.

Teleskop CHEOPS a cubesat OPS-SAT by společně s dalšími malými satelity měly vzlétnout na oběžnou dráhu již dnes – 17. prosince 2019, z kosmodromu Guyanského kosmického centra. Vynést je má nosná raketa Sojuz ST-A s horním stupněm Fregat.

Orbitální zábava pro radioamatéry

Až se OPS-SAT dostane na oběžnou dráhu, rozloží své solární panely a anténu pro vysílání na ultra krátkých vlnách. Pak přijdou na řadu radioamatéři. Nejde přitom jen o samotné pátrání po signálu satelitu. Podle ESA se případní zájemci mohou i přímo zapojit do projektu, pokud požádají o detailní informace.

TIP: ESA připravuje revoluční evropský satelit vybavený umělou inteligencí

Vzhledem ke své velikosti je cubesat OPS-SAT až překvapivě vybavený technologiemi. Má na palubě počítač, který je nejméně desetkrát výkonnější, než jakýkoliv jiný počítač na satelitu ESA. Také nese kameru s vysokým rozlišením, vybavení pro radiokomunikaci a další technologie. Pro účastníky experimentu tak půjde doslova o hi-tech hračku na oběžné dráze.


Další články v sekci