ESA vyzývá radioamatéry: Ulovte jako první signál nového hi-tech satelitu!

17.12.2019 - Stanislav Mihulka

ESA připravila radioamatérům se zálibou ve vesmírných technologiích zajímavou výzvu – technologiemi nabitou hi-tech hračku na oběžné dráze

<p>Experimentální cubesat OPS-SAT by měl na svou cestu vyrazit již během dneška.</p>

Experimentální cubesat OPS-SAT by měl na svou cestu vyrazit již během dneška.


Reklama

Pokud jste radioamatér se zálibou ve vesmírných technologiích, máte nebyčejnou příležitost – Evropská kosmická agentura ESA pro vesmírné nadšence vyhlašuje soutěž. Hlavní roli v téhle soutěži má nový experimentální cubesat OPS-SAT, který bude během letu na oběžnou dráhu partnerem pro ostře sledovaný evropský vesmírný teleskop CHEOPS. Ten by se měl stát novým lovcem exoplanet.

Teleskop CHEOPS a cubesat OPS-SAT by společně s dalšími malými satelity měly vzlétnout na oběžnou dráhu již dnes – 17. prosince 2019, z kosmodromu Guyanského kosmického centra. Vynést je má nosná raketa Sojuz ST-A s horním stupněm Fregat.

Orbitální zábava pro radioamatéry

Až se OPS-SAT dostane na oběžnou dráhu, rozloží své solární panely a anténu pro vysílání na ultra krátkých vlnách. Pak přijdou na řadu radioamatéři. Nejde přitom jen o samotné pátrání po signálu satelitu. Podle ESA se případní zájemci mohou i přímo zapojit do projektu, pokud požádají o detailní informace.

TIP: ESA připravuje revoluční evropský satelit vybavený umělou inteligencí

Vzhledem ke své velikosti je cubesat OPS-SAT až překvapivě vybavený technologiemi. Má na palubě počítač, který je nejméně desetkrát výkonnější, než jakýkoliv jiný počítač na satelitu ESA. Také nese kameru s vysokým rozlišením, vybavení pro radiokomunikaci a další technologie. Pro účastníky experimentu tak půjde doslova o hi-tech hračku na oběžné dráze.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907