Reklama


Exoplaneta K2-18b u červeného trpaslíka by mohla být zvětšenou verzí Země

11.12.2017 - Stanislav Mihulka

Ve vzdálenosti 111 světelných let se nalézá slibná superzemě v obyvatelné zóně malé hvězdy

K2-18b - Umělecká představa systému s planetou K2-18b
K2-18b - Umělecká představa systému s planetou K2-18b

Reklama

V posledních letech ve vesmíru pátráme po planetách, které se podobají naší Zemi. Nějaké kandidáty jsme už našli. V některých případech by na nich mohla být kapalná voda, většinou jde ale o superzemě, tedy planety několikrát větší než naše planeta.

Mezi nově objevené superzemě, které by mohly být obyvatelné, se teď zařadila exoplaneta K2-18b. Obíhá červeného trpaslíka a je od nás vzdálená 111 světelných let. Ryan Cloutier z Torontské univerzity a jeho kolegové použili zařízení High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher (HARPS) Evropské jižní observatoře v La Silla, a s jeho pomocí teď změřili velikost a hmotnost planety.

Větší verze Země

Podle jejich výsledků má planeta K2-18b hmotu asi jako 8 Zemí a je zhruba 2,3× větší. Buď může jít o kamennou planetu s pořádnou atmosférou, případně o oceánský svět pokrytý ledovým příkrovem.

TIP: Superzemě Kepler 62f může hostit život: Má zřejmě obří zásoby vody

Ať tak či onak, planeta obíhá hvězdu v obyvatelné zóně. Podle vědců je slušná šance, že tento svět je vlastně zvětšenou verzí naší Země. Tento planetární systém je velmi vhodný pro podrobný výzkum, takže se o něm jistě brzy dozvíme více informací.

  • Zdroj textu:

    Université de Montreal, Astronomy and Astrophysics

  • Zdroj fotografií: Alex Boersma / Alexboersma.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907