Expedice objevila u Antarktidy vrak Endurance polárníka Shackletona

10.03.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Vrak plavidla Endurance z expedice Brita Ernesta Shackletona leží v hloubce asi tří tisíc metrů ve Weddellově moři. Objevili ho tam experti, kteří po něm pátrali od začátku února

<p>Pro svou expedici si Shackleton vybral a zakoupil loď, kterou pojmenoval „Endurance“, tedy „vytrvalost“. Jednalo se o jedno z nejmodernějších plavidel svého druhu.</p>

Pro svou expedici si Shackleton vybral a zakoupil loď, kterou pojmenoval „Endurance“, tedy „vytrvalost“. Jednalo se o jedno z nejmodernějších plavidel svého druhu.


Reklama

Shackletonova loď Endurance vyplula z londýnského přístavu 1. srpna 1914 a již 5. prosince téhož roku opustila poslední kotviště na ostrově Jižní Georgie nedaleko antarktické pevniny. Prvním cílem expedice se stalo dosažení Vahselova zálivu. Aby se k němu loď dostala, musela překonat Weddellovo moře – místo, které během zimního období permanentně zamrzá a během antarktického léta se mění na plochu plnou nevyzpytatelně se pohybujících ker a kanálů.

Poslední cesta

Endurace si razila cestu skrze tyto vody až do 19. ledna 1915, kdy vplula mezi osudné kry. Ty ji zachytily a postupně sevřely, až mezi nimi zcela uvízla. Podle slov jednoho z námořníků byla „zamrzlá jako mandle uprostřed tabulky čokolády“. Po několikadenním čekání a s blížící se polární zimou dal Shackleton rozkaz přezimovat na lodi a vyčkat do jara, kdy začnou kry opět povolovat.

Posádku čekala víc než půlroční tryzna v krutých mrazech. Teploty klesaly až k −30 °C, což však muži poměrně obstojně přečkávali v podpalubí Endurance. Ovšem 24. října 1915 ledová kra, která jejich loď uvěznila, praskla a začala na trup tlačit jako obří kleště. Přesně šest dní dokázala loď odolávat obrovskému tlaku, načež svůj boj vzdala a klesla ke dnu. Teď byla lokalizována v hloubce 3 008 metrů zhruba šest kilometrů od pozice zaznamenané jejím kapitánem Frankem Worsleym.

Objevená loď Endurance je velmi zachovalá; na zádi je vidět nápis Endurance. (foto: © Falklands Maritime Heritage Trust)

O objevu vraku informoval ředitel pátrací expedice Mensun Bound. „Velice nás dojalo, když se nám podařilo zjistit pozici Endurance a pořídit její snímky,“ řekl. Podle něj se zdá, že je v dobrém stavu. Loď je ve vzpřímené poloze, vyčnívá z pískového dna, je neporušená a úžasně zachovalá; na zádi je vidět nápis Endurance.

Bound dodal, že to jeho tým nedělá jenom kvůli minulosti. „Přinášíme příběh Shackletona a Endurance veřejnosti a nové generaci, jíž bude svěřena ochrana polárních oblastí a naší planety. Doufáme, že náš objev pomůže zapojit mladé lidi a bude v nich inspirovat ducha průzkumníků, odvahu a odhodlanost těch, kteří s Endurance vypluli k Antarktidě. Vzdáváme hold kapitánovi Frankovi Worsleymu, jehož detailní záznamy byly nedocenitelnou pomocí při lokalizování vraku,“ řekl Bound.

TIP: Ernest Henry Shackleton: Odvážný polárník, který si vždy našel cestu

Organizátorem výpravy nazvané Endurance22 je charitativní organizace Falklands Maritime Heritage Trust, tým vede John Shears, který byl v roce 2019 u předchozího neúspěšného pokusu vrak lokalizovat. Na palubě ledoborce Agulhas II je 46 členů posádky a tým 64 expertů, mezi kterými jsou technici, polární vědci, meteorologové, archeologové a historici. Na cestu se vydali z Kapského Města, měsíc po stém výročí Shackletonovy smrti. Britský polárník zemřel 5. ledna roku 1922, kdy měl na svém kontě tři expedice do Antarktidy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907