Expedice Thora Heyerdahla: Cesta na Velikonoční ostrov s českým odborníkem

16.05.2020 - Nikol Patíková

Po úspěšné expedici do Francouzské Polynésie zamířil Thor Heyerdahl k břehům Velikonočního ostrova. Cílem jeho zájmu byly pochopitelně sochy moai a na pomoc si norský dobrodruh přizval i českého archeologa Pavla Pavla

<p><strong>Aku-aku</strong> (1986–1988): I díky českému inženýrovi <strong>Pavlu Pavlovi</strong> dokázal Heyerdahl sochy na Velikonočním ostrově rozhýbat.</p>

Aku-aku (1986–1988): I díky českému inženýrovi Pavlu Pavlovi dokázal Heyerdahl sochy na Velikonočním ostrově rozhýbat.


Reklama

Velikonoční ostrov neboli Rapa Nui ve východní části Polynésie proslul díky obrovským monolitickým sochám moai, jež Heyerdahla fascinovaly a v roce 1955 jej na místo přivedly. Vznik skulptur a jejich účel obklopovalo mnoho teorií i pověr. Dnes jsou již dobře prozkoumané, ale v 50. letech ještě představovaly záhadu. Thor se ovšem na odlehlou pevninu v Pacifiku nevypravil sám – tentokrát si přizval pět vyhlášených archeologů.  

Výpravy Aku-aku
  • kdy: 1955–1956, 1986–1988
  • cíl: Velikonoční ostrov

Moai se nacházejí po celém pobřeží ostrova a v kamenolomu Rano Raraku stojí další, dlouho považované za pouhé hlavy. Podle Heyerdahla se ovšem záhada Rapa Nui ukrývala právě v zemi, a tak začaly v okolí kamenolomu první vykopávky. Vědci záhy zjistili, že sochy, jež do té doby vypadaly jen jako hlavy, mají i ramena a torza trupů. Thor pak přišel s teorií, že se podobají výtvorům předkolumbovských civilizací Střední Ameriky, a že tedy také Velikonoční ostrov mohli osídlit indiáni. 

Chodící sochy

Výzkumníci se posléze spřátelili s domorodci a ti jim odhalili zásadní tajemství – existenci prastarých sošek ukrytých v tajných rodinných jeskyních, jež si místní lidé předávali z generace na generaci. Když se však vědci chtěli na nějaké podívat, nastal problém: Nedotčenost jeskyní hlídali zlí duchové aku-aku. 

TIP: Mlčení kamenných obrů: Kdo postavil sochy moai na Velikonočním ostrově?

Heyerdahl ovšem hned 900 sošek od domorodců koupil a odvezl si je domů. Dokázal totiž obyvatele přesvědčit, že jeho vlastní duch – dobrý aku-aku – je silnější než nepřející strážci. V polynéském folkloru poté pátral po vlivu této ochranné, nebo naopak mstivé síly. Mohli duchové rozmístit obrovské kamenné sochy po ostrově? Nebo jen svou mocí pomáhali jejich stvořitelům s pohybem? Na to se Heyerdahl snažil přijít později, během druhé expedice na Rapa Nui v roce 1986. Na pomoc si přizval i českého archeologa Pavla Pavla, s nímž pak skulptury rozpohybovali pomocí lan a pák.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přistání na letišti Courchevel je možné pouze se speciální licencí – jde o páté nejnebezpečnější letiště světa.

Zajímavosti

Současné kombajny váží desítky tun a velice zatěžují půdu na polích, což ohrožuje jejich úrodu.

Věda
Reklama

Konstelace satelitů Swarm

Vesmír

Eisenhower považoval za nejlepšího německého velitele Gerda von Rundstedta (zcela vlevo).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907