Expedice Thora Heyerdahla: Z Maroka na Barbados v rákosovém člunu

20.05.2020 - Nikol Patíková

Úspěšná plavba na Velikonoční ostrov inspirovala norského dobrodruha Thora Heyerdahla k ještě bláznivějšímu kousku – na člunu postaveném z rákosu se vydal z Maroka na Barbados

<p>Posádku expedic Ra tvořili zástupci několika národů. Během plavby na Barbados se tým zaměřil i na studium znečištění oceánu.</p>

Posádku expedic Ra tvořili zástupci několika národů. Během plavby na Barbados se tým zaměřil i na studium znečištění oceánu.


Reklama

Expedice Thora Heyerdahla na Rapa Nui vedla i k další výpravě: norský dobrodruh totiž na ostrově objevil vyobrazení rákosových člunů se stěžni a plachtami – což dobře zapadalo do jeho teorií o osidlování ostrova americkými indiány a do představ, že prehistorické civilizace na obou stranách Pacifiku mohly udržovat kontakt prostřednictvím plaveb na rákosových plavidlech. Svou hypotézu o možných mírových stycích mezi různými kulturami se rozhodl podpořit i tím, že si na expedici přizval příslušníky šesti dalších národností: Američana, Itala, Rusa, Mexičana, Egypťana a občana Čadu. 

Expedice Ra
  • kdy: Ra I 1969, Ra II 1970
  • cíl: z Maroka na Barbados

Egyptská inspirace

Byla to scéna jako z působivého životopisného filmu: Na louce se vlní rákos a vítr unáší zvuk chrastícího listí do dáli. Heyerdahl louku seče, stvoly rákosu váže do snopků a zkouší, zda se udrží na hladině. Pak přímo před Velkou pyramidou v Gíze staví s využitím papyru rákosové plavidlo, pojmenované po bohu slunce Ra. Následně loď převáží do marockého přístavu Sáfí a odtud už vyplouvá na širý oceán směrem ke karibskému Barbadosu. 

Přestože bylo plavidlo chybně zkonstruované a zlomilo se mu kormidlo, překonalo nakonec pět tisíc kilometrů, a to za osm týdnů. Norský objevitel se tak snažil dokázat, že se Egypťané dostali do Ameriky dávno před Kolumbem a přinesli s sebou kulturní inspiraci v podobě stavby pyramid. Výprava Ra I však skončila dřív, než Heyerdahl původně zamýšlel: Jelikož rákos nasákl, v obavách z potopení raději plavbu přerušil. Barbadosu tak nedosáhl, i když k němu zřejmě zbýval pouhý týden. 

Poučení z chyb

Thora ovšem žádný neúspěch nikdy neodradil, takže o deset měsíců později vyplula z téhož marockého přístavu loď Ra II. Nor se poučil, a aby se při jejím konstruování nedopustil stejných chyb, najal si čtyři specialisty – ajmarské indiány od jezera Titicaca v Andách. Tam se totiž stále stavěly rákosové lodě, jež se podobaly těm ze starověké Mezopotámie a Egypta. Ra II byla kratší a měla odolnější konstrukci.

Téměř identická posádka šťastně vyplula, překonala 6 100 kilometrů a z Maroka na Barbados dorazila za 57 dní – čímž Heyerdahl vyvrátil dogma, že před Kolumbem nemohlo mezi Středomořím a Latinskou Amerikou docházet k žádnému kontaktu.

TIP: Byl Kryštof Kolumbus skutečně prvním Evropanem, který doplul až do Ameriky?

Plavba však měla i další cíl: Tým během ní prováděl každodenní průzkum znečištění oceánu, postupně vylovil z vody různě velké ropné hrudky a nález ohlásil Organizaci spojených národů. Bylo zjevné, že ve vlnách běžně končí ropný odpad. Výsledky pak Thor prezentoval mimo jiné na třetí konferenci OSN o mořském právu a v roce 1972 mezinárodní společenství likvidaci ropného odpadu na otevřeném moři zakázalo.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907