Expedice Thora Heyerdahla: Z Maroka na Barbados v rákosovém člunu

20.05.2020 - Nikol Patíková

Úspěšná plavba na Velikonoční ostrov inspirovala norského dobrodruha Thora Heyerdahla k ještě bláznivějšímu kousku – na člunu postaveném z rákosu se vydal z Maroka na Barbados

<p>Posádku expedic Ra tvořili zástupci několika národů. Během plavby na Barbados se tým zaměřil i na studium znečištění oceánu.</p>

Posádku expedic Ra tvořili zástupci několika národů. Během plavby na Barbados se tým zaměřil i na studium znečištění oceánu.


Reklama

Expedice Thora Heyerdahla na Rapa Nui vedla i k další výpravě: norský dobrodruh totiž na ostrově objevil vyobrazení rákosových člunů se stěžni a plachtami – což dobře zapadalo do jeho teorií o osidlování ostrova americkými indiány a do představ, že prehistorické civilizace na obou stranách Pacifiku mohly udržovat kontakt prostřednictvím plaveb na rákosových plavidlech. Svou hypotézu o možných mírových stycích mezi různými kulturami se rozhodl podpořit i tím, že si na expedici přizval příslušníky šesti dalších národností: Američana, Itala, Rusa, Mexičana, Egypťana a občana Čadu. 

Expedice Ra
  • kdy: Ra I 1969, Ra II 1970
  • cíl: z Maroka na Barbados

Egyptská inspirace

Byla to scéna jako z působivého životopisného filmu: Na louce se vlní rákos a vítr unáší zvuk chrastícího listí do dáli. Heyerdahl louku seče, stvoly rákosu váže do snopků a zkouší, zda se udrží na hladině. Pak přímo před Velkou pyramidou v Gíze staví s využitím papyru rákosové plavidlo, pojmenované po bohu slunce Ra. Následně loď převáží do marockého přístavu Sáfí a odtud už vyplouvá na širý oceán směrem ke karibskému Barbadosu. 

Přestože bylo plavidlo chybně zkonstruované a zlomilo se mu kormidlo, překonalo nakonec pět tisíc kilometrů, a to za osm týdnů. Norský objevitel se tak snažil dokázat, že se Egypťané dostali do Ameriky dávno před Kolumbem a přinesli s sebou kulturní inspiraci v podobě stavby pyramid. Výprava Ra I však skončila dřív, než Heyerdahl původně zamýšlel: Jelikož rákos nasákl, v obavách z potopení raději plavbu přerušil. Barbadosu tak nedosáhl, i když k němu zřejmě zbýval pouhý týden. 

Poučení z chyb

Thora ovšem žádný neúspěch nikdy neodradil, takže o deset měsíců později vyplula z téhož marockého přístavu loď Ra II. Nor se poučil, a aby se při jejím konstruování nedopustil stejných chyb, najal si čtyři specialisty – ajmarské indiány od jezera Titicaca v Andách. Tam se totiž stále stavěly rákosové lodě, jež se podobaly těm ze starověké Mezopotámie a Egypta. Ra II byla kratší a měla odolnější konstrukci.

Téměř identická posádka šťastně vyplula, překonala 6 100 kilometrů a z Maroka na Barbados dorazila za 57 dní – čímž Heyerdahl vyvrátil dogma, že před Kolumbem nemohlo mezi Středomořím a Latinskou Amerikou docházet k žádnému kontaktu.

TIP: Byl Kryštof Kolumbus skutečně prvním Evropanem, který doplul až do Ameriky?

Plavba však měla i další cíl: Tým během ní prováděl každodenní průzkum znečištění oceánu, postupně vylovil z vody různě velké ropné hrudky a nález ohlásil Organizaci spojených národů. Bylo zjevné, že ve vlnách běžně končí ropný odpad. Výsledky pak Thor prezentoval mimo jiné na třetí konferenci OSN o mořském právu a v roce 1972 mezinárodní společenství likvidaci ropného odpadu na otevřeném moři zakázalo.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907