Experimentální mužská antikoncepce využívá magnetické nanočástice

06.08.2021 - Stanislav Mihulka

Nová technologie mužské antikoncepce využívá toho, že zahřátí varlat dočasně zastavuje produkci spermií


Reklama

Spolehlivá antikoncepce je v současné době stále spíše doménou žen. Vědci ale pracují na tom, aby se na ochraně proti početí, která bude účinnější než kondom, mohli podílet i muži. Čínští odborníci z Nantong University nedávno představili novou pozoruhodnou technologii, která dokáže dočasně zarazit produkci spermií.

Čínský postup zahrnuje vpíchnutí magnetických nanočástic do šourku. Díky těmto nanočásticím pak badatelé působením magnetického pole rychle zahřáli šourek na 58 °C stupňů. Prozatím to zkoušeli u myších samců. Na první pohled to nezní příliš lákavě, ale tento zákrok, který trval 15 minut, zastavil produkci spermií a vedl ke zmenšení varlat. Podstatné je, že jde o dočasnou změnu, která u pokusných myší trvala 30 až 60 dní. 

TIP: Africký šípový jed by se mohl stát účinnou antikoncepcí pro muže

Uvedený postup využívá toho, že i jen malá změna teploty ovlivňuje fungování varlat. Podle vědců nebylo snadné nalézt nanočástice, které by byly zároveň magnetické, vstříknutelné injekcí a netoxické. Nakonec použili nanočástice oxidu železa které byly potažené vrstvou kyseliny citronové. Dalším krokem tohoto výzkumu bude zjistit, jak tento zákrok funguje u mužů a zda by byl prakticky použitelný.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907