Experimenty na ISS: NASA posílá na zemskou orbitu želvušky a sepioly

31.05.2021 - Stanislav Mihulka

Nákladní loď Dragon brzy vyrazí k Mezinárodní vesmírné stanici s novou várkou zajímavých experimentů

<p>K ISS v příštích dnech zamíří želvušky a malé sepioly kropenaté.</p>

K ISS v příštích dnech zamíří želvušky a malé sepioly kropenaté.


Reklama

Začátkem června by měla k Mezinárodní vesmírné stanici ISS vyrazit zásobovací mise CRS-22 v režii soukromé společnosti SpaceX. Kosmická nákladní loď Dragon tentokrát poveze i zajímavý živý náklad, který se stane součástí experimentů na palubě ISS. Jsou to populární želvušky a roztomilá mláďata hlavonožců sepiol.

Želvušky, v tomto případě zastoupené druhem Hypsibius exemplaris, se staly oblíbenými modelovými organismy při výzkumu přežívání extrémních podmínek. Na vesmírné stanici se stanou účastníky experimentu Cell Science-04, jehož cílem je sledovat reakce organismu na pobyt na orbitě. Vědci zamýšlejí identifikovat geny, které souvisejí s adaptacemi na takové prostředí. Pokud se podaří objevit zajímavé vlastnosti v organismu želvušek, mohli bychom je využít napříkad pro zlepšení bezpečnosti a zdraví lidských astronautů.

Experimenty na ISS

Mláďata sepioly kropenaté (Euprymna scolopes) letí do vesmíru kvůlu experimentu UMAMI (Understanding of Microgravity on Animal-Microbe Interactions). Ten je zaměřený na sledování vlivu pobytu ve vesmíru na symbiotické vztahy mezi mikroby a jejich živočišnými hostiteli. Sepioly žijí ve vztahu s bakteriemi Vibrio fischeri a jsou modelovým organismem pro podobné výzkumy. Tyto vztahy jsou na Zemi velmi důležité a do budoucna bude dobré vědět, jak je ovlivňuje let do vesmíru.

TIP: Nákladní loď Dragon vynesla k ISS radioaktivní plísně z Černobylu

Součástí vědeckého nákladu mise CRS-22 je také experiment Butterfly IQ Ultrasound, který zahrnuje testování přenosného ultrazvuku. Další experiment Pilote prověří řízení robotických paží a vozidel s pomocí virtuální reality a haptického rozhraní. Experiment Kidney Cells-02 sleduje vliv mikrogravitace na tvorbu ledvinových kamenů a experiment TICTOC zase pěstování rostlin, v tomto případě bavlny, na orbitě.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907