Experimenty na ISS: NASA posílá na zemskou orbitu želvušky a sepioly

31.05.2021 - Stanislav Mihulka

Nákladní loď Dragon brzy vyrazí k Mezinárodní vesmírné stanici s novou várkou zajímavých experimentů

<p>K ISS v příštích dnech zamíří želvušky a malé sepioly kropenaté.</p>

K ISS v příštích dnech zamíří želvušky a malé sepioly kropenaté.


Reklama

Začátkem června by měla k Mezinárodní vesmírné stanici ISS vyrazit zásobovací mise CRS-22 v režii soukromé společnosti SpaceX. Kosmická nákladní loď Dragon tentokrát poveze i zajímavý živý náklad, který se stane součástí experimentů na palubě ISS. Jsou to populární želvušky a roztomilá mláďata hlavonožců sepiol.

Želvušky, v tomto případě zastoupené druhem Hypsibius exemplaris, se staly oblíbenými modelovými organismy při výzkumu přežívání extrémních podmínek. Na vesmírné stanici se stanou účastníky experimentu Cell Science-04, jehož cílem je sledovat reakce organismu na pobyt na orbitě. Vědci zamýšlejí identifikovat geny, které souvisejí s adaptacemi na takové prostředí. Pokud se podaří objevit zajímavé vlastnosti v organismu želvušek, mohli bychom je využít napříkad pro zlepšení bezpečnosti a zdraví lidských astronautů.

Experimenty na ISS

Mláďata sepioly kropenaté (Euprymna scolopes) letí do vesmíru kvůlu experimentu UMAMI (Understanding of Microgravity on Animal-Microbe Interactions). Ten je zaměřený na sledování vlivu pobytu ve vesmíru na symbiotické vztahy mezi mikroby a jejich živočišnými hostiteli. Sepioly žijí ve vztahu s bakteriemi Vibrio fischeri a jsou modelovým organismem pro podobné výzkumy. Tyto vztahy jsou na Zemi velmi důležité a do budoucna bude dobré vědět, jak je ovlivňuje let do vesmíru.

TIP: Nákladní loď Dragon vynesla k ISS radioaktivní plísně z Černobylu

Součástí vědeckého nákladu mise CRS-22 je také experiment Butterfly IQ Ultrasound, který zahrnuje testování přenosného ultrazvuku. Další experiment Pilote prověří řízení robotických paží a vozidel s pomocí virtuální reality a haptického rozhraní. Experiment Kidney Cells-02 sleduje vliv mikrogravitace na tvorbu ledvinových kamenů a experiment TICTOC zase pěstování rostlin, v tomto případě bavlny, na orbitě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907