Nákladní loď Dragon vynesla k ISS radioaktivní plísně z Černobylu

20.07.2016 - Stanislav Mihulka

Vědci budou na oběžné dráze studovat radioaktivní houby z uzavřené zóny v Černobylu


Reklama

Společnost SpaceX opět vyslala nákladní loď Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici ISS a první stupeň nosné rakety úspěšně přistál. Je to pochopitelně velký úspěch, ale zároveň už také trochu rutina, takže se pozornost médií byla tentokrát více upřena na samotný náklad lodi.

Zásobovací loď Dragon SpaceX vynesla k ISS 2 270 kilogramů nákladu. Jde o zásoby pro posádku, nové přístroje a vybavení pro celou řadu vědeckých experimentů na palubě stanice. Významnou součástí nákladu je i dokovací adaptér IDA-2, který bude připojen k modulu Harmony.

Plísně z Černobylu

Největší zájem ale vyvolaly houby z uzavřené zóny Černobylské jaderné elektrárny, které nejen přežívají v místech s vysokou radiací, ale dokonce rostou směrem k zdrojům radiace. Využívají totiž radiaci ke své obživě, což pro vědce mimořádně zajímavé. Růst organismů s podporou radioaktivity by bylo možné využít například pro pěstování plodin pro astronauty při dlouhodobém pobytu ve vesmíru nebo na cizích planetách.

TIP: Kosmická loď Dragon se vrátila z ISS na Zemi. Přivezla cenný náklad

Ne, že by astronauti jedli přímo radioaktivní houby, ale vědci by rádi využili ekologické triky těchto hub v nových aplikacích. Posádka ISS teď bude pěstovat 8 druhů hub z Černobylu po dobu 2 týdnů a stejně budou postupovat i vědci na Zemi. Až se černobylské houby vrátí zpátky na Zem, badatelé je srovnají s těmi pěstovanými v pozemských laboratořích. Srovnání slibuje zajímavé informace.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Motherboard

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Margaret trávila s Peterem dvacet čtyři hodin denně, šest dní v týdnu. A tvor se do ní bláznivě zamiloval.

Zajímavosti

Robot ANYmal může kráčet po čtyřech nohou, jezdit po čtyřech kolech i balancovat na zadních.

Věda

Provolání Jiřího z Poděbrad českým králem na plátně Václava Brožíka z roku 1898.

Historie

Americký pěšák si prohlíží varovnou ceduli, v pozadí vyřazený panther, Kolín nad Rýnem.

Válka
Zajímavosti

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku). (zdroj: Profimedia)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907