Letošní červenec byl v arizonském Phoenixu nejteplejším měsícem v historii měření

Phoenix si letos v červenci připsal nevyžádaný klimatický rekord – arizonská metropole je oficiálně městem s nejvyšší průměrnou měsíční teplotou v celé Severní Americe. 

08.08.2023 - Stanislav MihulkaSeverní Amerika a především její jižní část, letos čelí nebývalému sevření vedra. Padají nejen teplotní rekordy v jednotlivých dnech či absolutní rekordy, ale také rekordy dlouhodobější povahy, jako například ve Phoenixu.

Arizonská metropole letos vstoupila do historie klimatických záznamů – průměrná červencová teplota zde překonala veškeré dosavadní rekordy v celé historii měření teplot v obydlených oblastech USA. Průměrná teplota ve Phoenixu se v červenci vyšplhala k 102,7 °F, což je 39,2 °C. Jak uvádí Christopher Burt z portálu weather.com, jde o nejvyšší průměrnou teplotu zaznamenanou v jakémkoliv sídle s trvalou populací přes 1 000 obyvatel v celé Severní Americe.

Peklo v Phoenixu

V rámci USA bylo dosavadním držitelem tohoto rekordu rovněž arizonské město Lake Havasu City, kde odborníci rekordní hodnoty zaznamenali v červenci 1996. Meteorologové zde naměřili průměrnou teplotu rovných 39 °C. V samotném Phoenixu jde o poměrně dramatické zvýšení průměrné měsíční teploty. Doposud tento primát držel srpen 2020, kdy ale bylo v Phoenixu v průměru o 3,6 stupně fahrenheita chladněji (99,1 °F).

Nejvyšší průměrné měsíční teploty ve Phoenixu, data NOAA

červenec 2023

srpen 2020

červenec 2020

červenec 2009

srpen 2011

102,7 °F

99,1 °F

98,9 °F

98,3 °F

98,3 °F

39,2 °C

37,3 °C

37,2 °C

36,8 °C

36,8 °C

Phoenix se k tomuto extrémnímu rekordu „propotil“ skrz neuvěřitelnou sérii 31 dní v řadě, kdy maximální naměřená teplota ve městě přesáhla pekelných 43,3 °C, pochopitelně ve stínu. Phoenix navíc ani zdaleka nebyl s rekordně horkým měsícem sám. Nový rekord průměrné teploty během měsíce za letošní červenec hlásí cca 25 amerických měst, včetně Las Vegas, Albuquerque, El Pasa, Baton Rouge, Tampy nebo Miami.

TIP: Extrémní teploty lámou rekordy a blíží se hranici přežití pro lidské tělo

Je pravda, že Phoenix je tradičním pouštním městem. Rozkládá se v Sonorské poušti, kde panují dlouhá a velmi horká léta. Slunce tam během roku září zhruba stejně dlouho jako na Sahaře. Phoenix skrápí největší množství slunečního záření ze všech velkých měst na Zemi. Přesto ani zdejší na leccos zvyklí lidé nevydrží všechno. A teplotní hranice, jakou je lidské tělo schopné snášet, je již nebezpečně blízko


Další články v sekci