Fakta jsou jasná: Ultrazpracované potraviny zhoršují fyzické i duševní zdraví

Průmyslově vyráběné potraviny jsou sice dobře skladovatelné, nezřídka chutné a levné, jejich vliv na zdraví ale nebývá příznivý. Potvrzuje to i nová rozsáhlá analýza rizik, které přináší konzumace těchto dnes všudypřítomných potravin

03.03.2024 - Stanislav Mihulka



Moderní technologie se projevily i ve výrobě potravin. Takzvané ultrazpracované či průmyslově zpracované potraviny vznikají průmyslovým zpracováním surovin, jehož účelem je výrobu potravin zjednodušit, zrychlit a zlevnit. Bývají dlouho skladovatelné a typicky obsahují řadu přídatných látek, aditiv, které vylepšují jejich vlastnosti.

Naopak na štíru bývají s látkami nezbytnými pro zdravou výživu, jako jsou vitamíny, minerály nebo vlákninou. Ultrazpracované potraviny jsou velmi rozmanité, od slazených a mléčných nápojů, přes snídaňové cereálie, sušenky a snacky po instantní nudle a polévky nebo fastfoody.

Průmyslové stravování

Obecné povědomí o škodlivosti průmyslově zpracovaných potravin není valné. Nová rozsáhlá analýza, kterou v těchto dnech uveřejnil odborný časopis British Medical Journal, názorně ukazuje, jak početné jsou možné nepříznivé fyzické i duševní následky konzumace těchto potravin.

Melissa Laneová z australské Deakinovy univerzity a její kolegové analyzovali výsledky celkem 45 přehledových studií, které byly publikovány v posledních třech letech a nebyly placeny společnostmi, které vyrábějí ultrazpracované potraviny. Vznikla tím rozsáhlá zastřešující zpráva, která zahrnuje data o téměř 10 milionech lidí.

TIP: Výzkum varuje: Průmyslová jídla mohou souviset s časnějšími úmrtími

Výsledky analýz ukazují, že konzumace ultrazpracovaných potravin souvisí s vyšším rizikem více než 30 nepříznivých zdravotních stavů, včetně metabolických, kardiovaskulárních, respiračních, onkologických či psychických problémů. Nejvíce markantní to bylo v případě 50% nárůstu úmrtí kvůli kardiovaskulárním chorobám, zhruba 50% nárůstu rizika úzkosti a dalších duševních poruch a 12% nárůstu rizika diabetu 2. typu.


Další články v sekci