Fakta a mýty: Proč se není třeba bát 5G

07.07.2021 - Jaroslav Ostrčilík

Kdo má strach, že z 5G dostane rakovinu, měl by se nejspíš obávat i elektromagnetického záření ve viditelném spektru, tedy světla.

<p>Oproti předchozímu standardu má 5G o řád vyšší přenosovou kapacitu a umožňuje k internetu připojit až sto přístrojů na metr čtvereční.</p>

Oproti předchozímu standardu má 5G o řád vyšší přenosovou kapacitu a umožňuje k internetu připojit až sto přístrojů na metr čtvereční.


Reklama

Světlo rozlišujeme podle jeho vlnové délky, respektive frekvence vlnění: čím vyšší frekvence, tím víc energie s sebou nese a tím vyšší má ionizační efekt – což je jediný způsob, jakým dokáže organismům uškodit. Může totiž ionizovat molekuly, tzn. měnit jejich vlastnosti, a dokonce je rozložit na atomy. A to je pochopitelně nezdravé, až smrtící. 

Ionizující efekt ovšem elektromagnetické záření vytváří teprve od frekvencí odpovídajících ultrafialovému světlu – proto se také v létě mažeme opalovacími krémy. 5G však září na kmitočtech 2,5–3,7 GHz, tedy dvěstětisíckrát nižších než „obyčejné“ světlo. Nachází se tak v rámci rádiového spektra, nejslabší formy elektromagnetického záření. A dokonce ani lidé, kteří se obávají, že jim telefon způsobí rakovinu, obvykle nemají žádný problém se zapnutým rádiem…

TIP: Budoucnost je na dosah: Co nám přinesou mobilní 5G sítě? 

Skutečně se tedy nemusíme bát, že signál 5G podnítí nespavost či autismus, natož že by zabíjel včely: Jednoduše to není fyzikálně možné. Neškodnost nové technologie potvrzují nejen četné studie, nýbrž i praxe. Například švýcarský operátor Swisscom přešel s pomocí Ericssonu na pátou generaci už před více než rokem a půl, země pod Alpami je 5G dávno pokrytá, a světe div se – žádná apokalypsa se tam nekonala. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907