Fakta o misi Juno: Miliarda dolarů, miliardy kilometrů i nejrychlejší sonda v dějinách

05.07.2016 - Martin Reichman

Největší vesmírná událost roku právě vrcholí – sonda Juno dnes vstoupila na oběžnou dráhu Jupitera. Seznamte se s klíčovými fakty její mise


Reklama

Sonda Juno musela na své bezmála pětileté cestě k Jupiteru překonat přes 716 milionů kilometrů. Ve skutečnosti ale urazila mnohem větší vzdálenost. Při vstupu na oběžnou dráhu bude mít na svém „tachometru“ 2,8 miliardy kilometrů. Do konce své mise sonda urazí přes 3,39 miliardy kilometrů.

Nejrychlejší sonda v dějinách

Díky obří gravitaci se sonda pohybuje závratnou rychlostí. Těsně před zažehnutím svých brzdících trysek, bude Juno nejrychleji se pohybující sondou jakou lidstvo kdy vyrobilo. Její rychlost bude v tomto okamžiku dosahovat 260 tisíc kilometrů za hodinu. 35 minut trvající zážeh brzdných trysek ji zpomalí na rychlost okolo 210 tisíc kilometrů za hodinu. 

Zážeh je klíčový pro zachycení sondy na oběžné dráze Jupitera. Při startu nesla Juno 1 232 kilogramů paliva (810 kg hydrazinu a 422 kg okysličovadla), během svého brzdného manévru spotřebuje přibližně třetinu původní porce (241 kg hydrazinu a 206 kg okysličovadla).

Energie z 18 698 solárních článků

Energii sonda získává ze tří solárních panelů složených z 18 698 článků. Panely mají rozpětí téměř 20 metrů, každý z nich měří na délku 9 metrů a je 265 centimetrů široký. Žádná sonda nikdy nevyužívala sluneční energii v takové vzdálenosti od naší hvězdy. Je to dáno technologickým pokrokem při vývoji solárních panelů, které jsou nyní o mnohem účinnější než dříve. V našich podmínkách by solární panely, kterými disponuje Juno, generovaly okolo 14 kW, u Jupitera to bude jen okolo 400 W.

Jupiter má extrémně silné magnetické pole, sonda Juno má proto veškerou citlivou elektroniku uloženou ve speciálním 180 kilogramů vážícím ochranném pouzdře z titanu. Toto pouzdro dokáže snížit úroveň radiace přibližně osmsetkrát.

Spojení se sondou bude zajišťovat sestava obřích antén ze systému Deep Space Network – tři střediska jsou rovnoměrně rozložena na Zemi, aby poskytovala neustálé spojení. Signál bude mimořádně slabý – jeho intenzita bude ve srovnání s běžným mobilním signálem asi tisíckrát slabší. Bude také slabší než signál, který vysílala sonda New Horizons během svého průletu kolem Pluta.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907