Fantastický nález v Číně: Stovky fosilních vajec pterosaurů

03.12.2017 - Stanislav Mihulka

Objev více než 200 vajec a embryí pterosaurů v Číně dramaticky zlepší naše vědomosti o těchto létajících tvorech

Hamipterus - Stovky objevených vajec snesli pterosauři rodu Hamipterus
Hamipterus - Stovky objevených vajec snesli pterosauři rodu Hamipterus

Reklama

Pterosauři, létající příbuzní dinosaurů, nepřestávají udivovat odborníky ani veřejnost. Do dnešních časů nezanechali žádné potomky a naše informace o nich jsou stále velice kusé.

Vědci proto nadšeně uvítali nový objev celých stovek fosilních vajec těchto podivuhodných okřídlených tvorů v Číně. Objevené snůšky po sobě zanechali pterosauři rodu Hamipterus, kteří žili počátkem období křídy, asi před 120 miliony let. Nález přinesl přes 200 vajec těchto pterosaurů, a také 16 embryí.

TIP: Ohromní pterosauři byli vrcholovými predátory. Jako okřídlení T. rexové

Pterosauři létali, a proto byli velmi lehcí a křehcí. Jejich nálezy nejsou nijak moc časté a nebývají v dobré stavu. Nálezy mláďat, embryí a vajec pterosaurů bývají ještě vzácnější, takže zatím nevíme mnoho o tom, jaké měli pterosauři dětství, a jak rostli. To se teď nejspíš změní. První výsledky například ukazují, že čerstvě vylíhlí pterosauři nebyli schopni letu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Conversation

  • Zdroj fotografií: Chuang Zhao



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907