Objev více než 200 vajec a embryí pterosaurů v Číně dramaticky zlepší naše vědomosti o těchto létajících tvorech
Pterosauři, létající příbuzní dinosaurů, nepřestávají udivovat odborníky ani veřejnost. Do dnešních časů nezanechali žádné potomky a naše informace o nich jsou stále velice kusé.
Vědci proto nadšeně uvítali nový objev celých stovek fosilních vajec těchto podivuhodných okřídlených tvorů v Číně. Objevené snůšky po sobě zanechali pterosauři rodu Hamipterus, kteří žili počátkem období křídy, asi před 120 miliony let. Nález přinesl přes 200 vajec těchto pterosaurů, a také 16 embryí.
TIP: Ohromní pterosauři byli vrcholovými predátory. Jako okřídlení T. rexové
Pterosauři létali, a proto byli velmi lehcí a křehcí. Jejich nálezy nejsou nijak moc časté a nebývají v dobré stavu. Nálezy mláďat, embryí a vajec pterosaurů bývají ještě vzácnější, takže zatím nevíme mnoho o tom, jaké měli pterosauři dětství, a jak rostli. To se teď nejspíš změní. První výsledky například ukazují, že čerstvě vylíhlí pterosauři nebyli schopni letu.
Conversation
RevueVedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)
VědaArcheologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter James, CC0)
HistorieStříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)