Fernando de Noronha a Rocas: Ostře sledovaný ráj

28.02.2015 - Kateřina Vašků

Souostroví Fernando de Noronha a atol Rocas lze bez nadsázky označit za mořský ráj. Tamní vody nabízejí extrémně vhodné podmínky pro život tuňáků, žraloků, ale i želv a mořských savců. Sídlí zde rovněž nejpočetnější kolonie mořských ptáků v jižním Atlantiku


Reklama

Souostroví Fernando de Noronha ležící asi 350 km od brazilského pobřeží tvoří 21 ostrovů a ostrůvků o celkové rozloze 26 km². Jedná se v podstatě o vrcholy sopečného pohoří, jež nebyly nikdy spojeny s pevninou. Omývají je mořské proudy z Afriky, a zdejší voda je tudíž teplá a nebývale průzračná – s viditelností až do hloubky 50 m. Nedaleký Rocas zase představuje jediný atol v jižním Atlantiku a jeho rozloha činí pouhých 0,36 km². Při odlivu pak nastává neobyčejná podívaná – v mělkých lagunách se prohánějí mořské ryby jako v podivuhodném přírodním akváriu.

Mizející prales

Zcela zásadní roli však oblast hraje, pokud jde o ochranu biologické rozmanitosti a ohrožených druhů v jižním Atlantiku. V hledáčku se nacházejí zejména mořské želvy, především kriticky ohrožená kareta pravá. Řada živočišných a rostlinných endemitů, včetně mnoha dosud nepopsaných druhů a rodů sinic, pak žije v tzv. Atlantském lese. Zmíněný deštný prales podél jihoamerického pobřeží Atlantiku přitom původně pokrýval plochu 1,2 milionu kilometrů čtverečních, zatímco dnes z něj zbývá necelých 100 000 km².

Sen každého potápěče

Vědci ve zmíněném mořském ráji dosud popsali zhruba 400 druhů cévnatých rostlin. Vhodné podmínky k životu tu našly rovněž tzv. mangrove – společenstva ohrožených a chráněných stromů rostoucích v deltách řek, kde se sladká voda mísí se slanou. Jedná se přitom o jediná mangrove v jižním Atlantiku.

Díky zcela mimořádné podmořské krajině se o ostrovech Fernando de Noronha a Rocas zmiňují snad všechny příručky o potápění, přičemž je označují jako jednu z nejlepších světových destinací, chcete-li se věnovat tomuto sportu. Kvůli křehké ekologické rovnováze se však musí počet návštěvníků oblasti striktně omezovat.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: TAMAR

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přemysl Otakar II. a jeho syn Václav zlepšili postavení Židů v českých zemích.

Historie

Jednu z největších podzemních prostor parku představuje i Gua Rusa neboli „jelení jeskyně“.

Cestování
Reklama

Zbrusu nový kráter na Marsu

Vesmír

V Grónsku mizí led přímo před očima

Věda

PzKpfw IV Ausf. H od instrukční divize Lehr v předvečer vylodění v Normandii

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907