Fosilie ze země mrazu: Paleontologové dobývají poklady Antarktidy

10.05.2016 - Stanislav Mihulka

Přivézt z Antarktidy fosilie není jenom tak. Nacházejí se tam ale zajímavé věci


Reklama

Předtím, než Antarktidu pohltil led, tak to byl normální kontinent plný života. Z jeho fosilní historie ale zatím známe jenom velice málo. Donedávna to bylo jenom pár nálezů dinosaurů a jinak jenom mlži a podobné fosilie.

Nedávno se ale z Antarktidy vrátili paleontologové a přivezli s sebou hotový vědecký poklad. Souhrou příznivých okolností se jim povedlo nashromáždit více než tunu fosilií z období samotného závěru druhohor, před 71 až 67 miliony let. Většinu z fosilií představují druhy mělkého mořského dna.

TIP: V Arktidě odkryli zkamenělý prales

Mezi objevenými fosiliemi jsou nálezy mořských ještěrů plesiosaurů a mosasaurů a také dinosaurus, který je podle všeho novým druhem pro vědu. V Antarktidě nejspíš ještě objevíme hodně zajímavé věci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, University of Queensland

  • Zdroj fotografií: University of Queensland

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907