Fosilní sekáč s penisem: Erekce v jantaru, co trvá už 99 milionů let

09.02.2016 - Stanislav Mihulka

Fosilní sekáč s penisem: Erekce v jantaru, co trvá už 99 milionů let


Reklama

V myanmarském jantaru objevili fosilního sekáče, tedy příbuzného pavouků, druhu Halitherses grimaldii z období křídy. Před 99 miliony let uvízl ve vznikajícím jantaru v poněkud choulostivé pozici.

Samci sekáčů mají prodloužitelné penisy, čímž se překvapivě podobají savcům. Obvykle je ale mají zatažené. A tenhle samec fosilizoval s očividně vytaženým penisem, i když měří jen půl milimetru.

Zní to jako zpráva z vědeckého bulváru, ve skutečnosti jde ale o velkou vzácnost. Doposud jsme objevili pouhých 38 fosilií sekáčů a tohle je úplně první sekáč zachovalý v jantaru, u něhož lze pozorovat penis.

Přistižený sekáč se mohl ocitnou v jantaru během páření, samici s ním ale v jantaru nenašli. Buď tehdy unikla smrti nebo se nedochovala. Další možností prý je, že když uvízlý samec sekáče bojoval o život, tak došlo k erekci samovolně.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, The Science of Nature

  • Zdroj fotografií: Jason Dunlop et al. (2016), The Science of NatureDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír
Zajímavosti

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907