Fosilní sekáč s penisem: Erekce v jantaru, co trvá už 99 milionů let

09.02.2016 - Stanislav Mihulka

Fosilní sekáč s penisem: Erekce v jantaru, co trvá už 99 milionů let


Reklama

V myanmarském jantaru objevili fosilního sekáče, tedy příbuzného pavouků, druhu Halitherses grimaldii z období křídy. Před 99 miliony let uvízl ve vznikajícím jantaru v poněkud choulostivé pozici.

Samci sekáčů mají prodloužitelné penisy, čímž se překvapivě podobají savcům. Obvykle je ale mají zatažené. A tenhle samec fosilizoval s očividně vytaženým penisem, i když měří jen půl milimetru.

Zní to jako zpráva z vědeckého bulváru, ve skutečnosti jde ale o velkou vzácnost. Doposud jsme objevili pouhých 38 fosilií sekáčů a tohle je úplně první sekáč zachovalý v jantaru, u něhož lze pozorovat penis.

Přistižený sekáč se mohl ocitnou v jantaru během páření, samici s ním ale v jantaru nenašli. Buď tehdy unikla smrti nebo se nedochovala. Další možností prý je, že když uvízlý samec sekáče bojoval o život, tak došlo k erekci samovolně.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, The Science of Nature

  • Zdroj fotografií: Jason Dunlop et al. (2016), The Science of Nature

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907